Hudobní hostia 2022
Miešaný zbor Prelude Budapešť (HU)
Spevácky zbor, ktorý pôsobí pri Univerzite Corvinus v Budapešti, vznikol v roku 1950 pod názvom Chorus Oeconomicus. Zbor tvorili študenti univerzity, prvým dirigentom bol István Mátrai, v tom čase takisto študent univerzity. Od svojho vzniku sa zbor aktívne zúčastňuje zborového života, festivalov, súťaží, buduje si medzinárodné kontakty.
Zbor následne viedli osobnosti ako Mihály Tóth, Albert B. Pódor, Mihály Szári a József G. Horváth. Po zborovej prestávke od roku 1988 sa činnosť obnovila v roku 1991 pod novým názvom Prelude pod vedením súčasného dirigenta Sándora Kabdebó-a.
V rokoch 1996 a 2000 zbor Prelud získal 3. miesto na Medzinárodnej zborovej súťaži Bélu Bartóka v Debrecíne v kategórii miešaných zborov a roku 2004 tamtiež v kategórii ženských zborov. V roku 1999 v Špitali /Nemecko/ na Medzinárodnej zborovej súťaži získali tretie miesto. Medzi úspechy zboru patrí 2.miesto na Medzinárodnej zborovej súťaži v Budapešti v roku 1999. Zbor sa hrdí víťazstvom na V. medzinárodnom festivale Zoltána Kodálya v roku 2009. Posledným veľkým úspechom je 3. miesto na XV. Zborovom festivale v Neuchateli /Švajčiarsko/. Okrem súťaží sa zbor zúčastňoval festivalov v Kolozsvári, Kragujevaci, Viedni, Autune či Nyíregyházi.
Veľký dôraz kladie spevácky zbor Prelud na koncertnú činnosť, naštudovali diela ako Vivaldi: Gloria, Händel: Mesiáš, Purcell: Dido a Aeneas, Mozart: Requiem, Liszt: Via Crucis, Beethoven: Omša C-dur, Verdi: Requiem, Gluck: Orfeusz a Euridika, Faure: Requiem. V roku 2002 zbor vydal svoj prvý CD nosič. Prelude mimo speváckych aktivít má bohatý spoločný program, členovia zboru chodia spolu na túry, do divadla, na futbalové zápasy, organizujú plesy a zúčastňujú sa svadieb svojich spevákov.
Miešaný spevácky zbor PUNKT (CZ)
Miešaný spevácky zbor PUNKT vznikol zo študentskej iniciatívy v jeseni 2014 s cieľom interpretovať skladby študentov pražského konzervatória. Jeho zakladateľmi sú Jiří Trtík a Alena Jelínková, ktorá zbor vedie dodnes. Zbor vystupuje na školských akciách a koncertuje v Českej republike.
Od roku 2017 sa Punkt úspešne zúčastňuje na rôznych súťažiach. Stal sa absolútnym víťazom Festivalu zborového umenia v Jihlave (2017), na festivale Opava cantat dostal tri zvláštne ceny (2017) a v tom istom roku vystúpil na oslavách výročia Nežnej revolúcie v senáte a Dvořákovej sieni Rudolfína.Na medzinárodnej zborovej súťaži „Zlatna vila“ v Bosne a Hercegovine (2018) získal absolútne víťazstvo a cenu za renesančnú a duchovnú skladbu. Prvé miesto obsadili na „International Choir Contest“ v belgickom Genku (2019) a následne získal zlaté pásmo na „Praga cantat“ so zvláštnymi cenami za interpretáciu skladby M-dada-Z Lukáša Janaty a za dirigovanie Alene Jelínkovej
Počas svojho pôsobenia si PUNKT zaspieval v významným zborom Chanticleer z USA a vystúpil v Nórsku.
Zbor sa zameriava najmä na súčasnú hudbu, stále plní zámer podpory študentov kompozície a zaujíma sa o experimentálne poňatie zborovej tvorby.
Educatus (PL)
Miešaný zbor Educatus Pedagogickej univerzity v Krakove začal svoju činnosť v apríli 2000 z iniciatívy prof. Adama Korzeniowského, ktorý je doteraz dirigentom a umeleckým vedúcim zboru. Educatus je nielen akademickým kolektívom, ale aj skupinou priateľov s vášňou pre hudbu, ktorá prekvitá vďaka úžasnej atmosfére, ktorú vytvára dirigent a členovia.
Educatus interpretuje zborovú hudbu rôznych epoch a štýlov. So cťou reprezentuje univerzitu na rôznych festivaloch, súťažiach a koncertoch v Poľsku aj v zahraničí.
Počas 17 rokov fungovania sa Educatus spolu so Symfonickým orchestrom Poľského národného rozhlasu a Orchestrom Krakovskej opery zúčastnil na koncertoch Vivat Academia, Vivat Musica! Okrem toho sa zúčastnil na Educational Concerts a koncertoval na piatich ročníkoch Krakovského stretnutia akademických zborov. Pre zbor bolo obrovskou cťou, že bol pozvaný vystúpiť počas poslednej, siedmej pastoračnej návštevy pápeža Jána Pavla II. v Poľsku v roku 2002. Educatus sa zúčastnil aj na ďalších ročníkoch Festivalu vedy v Krakove a tematických koncertoch v rámci každoročnej Noci knižníc. Okrem toho sa v roku 2001 zúčastnil na Medzinárodnom vyšehradskom projekte v Olomouci (Česká republika). Zúčastnila sa aj na Medzinárodnom vedeckom fóre Poľsko-Ukrajina v soľnej bani "Wieliczka".
Počas svojej 17- ročnej existencie zbor získal množstvo ocenení, zúčastnil sa súťaží v Poľsku aj v zahraničí. Grécko, Španielsko, Bulharsko, Švédsko, Nórsko, Dánsko, Nemecko, Švajčiarsko, Taliansko, Litva, Slovensko, Česká republika, Francúzsko sú miesta, ktoré sme navštívili a kde sme sa mohli podeliť o našu vášeň s ostatnými, ale hlavne zbierať spomienky a získavať skúsenosti, ktoré prekvitajú v každej ďalšej umeleckej sezóne.
Dúfame, že nasledujúce roky budú rovnako priaznivé a bohaté na zážitky. Spoločná vášeň, ktorou je láska k hudbe, nám umožňuje veriť, že to, čo robíme, má hlboký zmysel a teší nielen nás, ale aj našich poslucháčov.
Činnosť zboru prerušila pandémia Covid 19. Dnes je ženský zbor Educatus, ktorý po pandémii začal nacvičovať, nástupcom pôvodne miešaného zboru.
Ad una Corda (SK)
Pezinský chrámový zbor Ad Una Corda vznikol v novembri 1867 pôvodne ako Spevácky spolok v Pezinku. Po prvej svetovej vojne sa pod vedením národného umelca Eugena Suchoňa rozšíril na miešaný zbor. V priebehu 50. a 60. rokov 20. storočia bola aktivita zboru tlmená v dôsledku rastúceho komunistického protináboženského útlaku. Od roku 1995 nesie zbor názov Ad Una Corda. V súčasnosti sa zbor venuje predovšetkým interpretácii klasickej i modernej chrámovej hudby. Participuje na mnohých aktivitách, najmä súťažiach, festivaloch a koncertoch. Jeho pozoruhodné kvality potvrdzuje aj päť 1. miest na medzinárodných zborových súťažiach v Olomouci (1998), na Malte (2002), v Banskej Bystrici (2008), v kanadskom Powell River (2018), v Žiline (2018), ako aj Zlaté pásmo na medzinárodnej súťaži Musica Sacra v Bratislave (2007), či množstvo ďalších ocenení na súťažiach v Portugalsku, Estónsku, Francúzsku či Dánsku. Koncertoval v 15 európskych krajinách, Izraeli, USA i v Kanade. Účinkuje pri významných cirkevných slávnostiach a na festivaloch vážnej hudby (Bratislavské hudobné slávnosti, Musica sacra v Nitre, Cyrilometodské dni v Terchovej, Festival sakrálneho umenia v Košiciach a i.) či projektoch (tanečné divadlo Everest pre balet Slovenského národného divadla). O neobvyklej komunikatívnej schopnosti zboru počas vystúpení svedčí aj samostatný koncert na festivale Bažant Pohoda 2008. Spolupracoval s profesionálnymi orchestrálnymi telesami ako Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Slovenský komorný orchester, Musica Aeterna, Solamente naturali, Orchester ľudových nástrojov OĽUN, Pärnu City Orchestra, ďalej s neprofesionálnymi telesami ako Komorný orchester Technik a Trnavský komorný orchester. Na svojom konte má zbor 2 profilové CD (Ad Una Corda, 1999, Te Deum Laudamus, 2006) a verejné nahrávky pre Slovenský rozhlas. Zbor z vlastnej iniciatívy organizuje rad koncertných cyklov (Salve Musica Slovaca, Pax Christi, Musica Pasqua) a hudobných benefičných projektov (Cesty k sebe, Organissimo). Za svoju aktívnu činnosť bol zbor v roku 2000 ocenený Mestom Pezinok a v roku 2005 Bratislavským samosprávnym krajom. Na konci radu dirigentov formujúcich po desaťročia toto teleso je Marián Šipoš.
V aktuálnej sezóne 2021/2022 zbor uviedol v Pezinku Mozartove Requiem (nad koncertom prevzala záštitu prezidentka SR Zuzana Čaputová), premiéru skladby In Festo Domini Nostri slovenského skladateľa Mirka Krajčiho, ktorý dielo napísal na objednávku zboru Ad Una Corda k výročiu úmrtia významného pezinského rodáka – dirigenta a skladateľa Ľudovíta Rajtera. Minulý týždeň zbor hosťoval na veľkonočných koncertoch Štátneho komorného orchestra Žilina, kde pod taktovkou Olivera Dohnányiho uviedli Beethovenove oratórium Kristus na hore Olivovej. Aktuálne sa zbor pripravuje na vystúpenie na medzinárodnom festivale zborového umenia Žilina Voce Magna , ktoré ho čaká v máji.
Kysuca (SK)
Miešaný spevácky zbor Kysuca vznikol v roku 1977. Od svojho vzniku pracuje pri Mestskom kultúrnom stredisku – dnes KIC mesta Čadca. Najväčší podiel na vzniku tohto významného telesa mali p. Emil Helienek, prof. Vojtech Didi a Mgr. Pavol Kužma.
Zakladajúcim dirigentom MSZ Kysuca bol profesor brnenského konzervatória Petr Fiala, ktorému asistoval prof. Vojtech Didi. Na prelome rokov 1986/87 prevzal funkciu dirigenta a umeleckého vedúceho MSZ Kysuca Mgr. art. Pavol Procházka ArtD. Dirigentskú taktovku po ňom prevzal jeho syn Mgr. art. Ján Procházka. Od roku 2019 je dirigentom a umeleckým vedúcim zboru Mgr. art. Tomáš Vrškový.
MSZ Kysuca uskutočnil veľký počet koncertných vystúpení v rôznych mestách Slovenska a Česka a koncertoval v Bulharsku, Nemecku, Španielsku, Francúzsku, Rakúsku, Poľsku, Taliansku, Anglicku a na Malte. Pravidelne získaval vzácne ocenenia na medzinárodných súťažiach a festivaloch.
Zbor úzko spolupracuje s talianskymi zbormi Canta Con Noi a Coro Maddalene a najmä s Kysuckým komorným orchestrom mesta Čadca, s ktorým pravidelne vystupuje na vianočných a veľkonočných koncertoch v meste Čadca.
Cantica (SK)
antica Collegium musicum Martin bol založený vo februári 1991. Prvým dirigentom bol Božidar Vongrej. V roku 1994 sa ujíma dirigovania Štefan Sedlický a hneď v r. 1995 získava zbor prvenstvo na celoštátnej súťaži komorných zborov vo Vranove nad Topľou a v r. 1996 v Dunajskej Strede. Zbor podnikol sériu koncertov v Nemecku, Rakúsku, Poľsku, San Marine, Paríži, Srbsku a v Hoogeveene (Holandsko) aj pred holandskou kráľovnou Beatrix. V roku 2007 zbor koncertoval v Bazilike Svätého Petra i na audiencii pápeža Benedikta XVI. V roku 2009 absolvoval sériu koncertov pod vedením Petra Breinera. V spolupráci s ŠKO Žilina a inými orchestrami zbor naštudoval množstvo závažných vokálno-inštrumentálnych diel, napr. Omšu D-dur (Antonín Dvořák), Requiem (W. A. Mozart), Missa assumpta est Maria (M. A. Charpentier), Veľkonočné oratórium (J. S. Bach), Mesiáš (G. F. Händel), Missa Sancti Cyrilli et Methodii (M. Haydn), Korunovačná omša (W. A. Mozart) a iné. K úspechom zboru patria ocenenia na medzinárodných súťažiach v Banskej Bystrici, Jihlave, Vlachovom Březí a v Prahe, v Pattayi (Thajsko) a Baia Mare (Rumunsko). K posledným úspechom patria dve zlaté pásma na festivale Canco Mediterrania v Lloret de Mar a Barcelone a zlatá medaila zo svetovej zborovej olympiády v juhoafrickom meste Tshwane v kategórii Sacred music a capella. Cantica vydala doteraz štyri profilové CD nosiče (1998, 2002, 2011, 2016).
Hudobní hostia 2021
Ondrášek komorní sbor (CZ)
Je nejstarším sborovým oddělením novojičínského sboru ZUŠ ONDRÁŠEK, který byl založen v roce 1967.
Komorní sbor vznikl spontánně v létě 2005 je tvořen z „odrostlých“ členů dětského sboru Ondrášek, kteří cítili potřebu dále se scházet a pokračovat ve sborové činnosti. Členy sboru jsou převážně studenti a absolventi vysokých škol a mají za sebou více jak 15 let sborové praxe, nespočet koncertů, soustředění, zájezdů a sborových festivalů. Sbor je držitelem významných ocenění a laureátem mnoha domácích i zahraničních festivalů: Praha, Plzeň, Bratislava, Neerpelt, Montreux, Cork, Guangzhou, Toruň, Londonderry, Kalamata, Jürmala, Lloret del Mar…
Po celou dobu svého trvání stojí v jeho čele sbormistr Josef Zajíček.
Bratislavský chlapčenský zbor (SK)
Pôsobí na slovenskej umeleckej scéne od r.1982. Jeho zakladateľkou, umeleckou riaditeľkou a dirigentkou je Mgr.Art. Magdaléna Rovňáková ArtD.
Teleso vzniklo ako Chlapčenský filharmonický zbor, aby sa neskôr transformovalo na Súkromnú základnú umeleckú školu, špecializovanú na chlapčenský zborový spev. Študuje tu priemerne 90 chlapcov vo veku 7 – 28 rokov. Spolupráca so symfonickými orchestrami (Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Viedenskí symfonici, Viedenský rozhlasový orchester, Hamburgskí symfonici...) obohatili repertoár telesa o desiatky oratórií, kantát a symfónií (J. S. Bach, L. Bernstein, B. Britten, A.Honegger, G. Mahler, C. Orff, C. Penderecký, M. Ravel, I. Stravinský, E. Suchoň...) pod taktovkami popredných svetových dirigentov (O. Lenárd, R.Štúr, B. de Billy, J.Conlon, A. Parrot, F. Luisi, R. Muti, J.Tate, E.Villaume a ďalší). Podnetná je spolupráca s orchestrami starých nástrojov.
V opere, balete a činohre stvárňujú chlapci pôsobivé detské úlohy. Zbor koncertuje po celom Slovensku, tlieskali mu poslucháči európskych veľkomiest (Berlín, Budapešť, Brusel, Londýn, Moskva, Paríž, Štokholm, Viedeň...), Ameriky (Chicago, Los Angeles, New York, San Francisco...), Kanady (Montreal, Ottawa, Toronto), Japonska (Osaca, Tokyo...), Izraela, Cypru, veľký úspech zbor zaznamenal na Taiwane.
Teleso disponuje širokým repertoárom sakrálnej a profánnej hudby. V jeho podaní možno počuť gregoriánske chorály, renesančnú hudbu, koncertné omše, štylizácie ľudových piesní aj tvorbu súčasných skladateľov. Viacerí slovenskí skladatelia mu venovali svoje skladby (Ľ. Bernáth, V.Gräffinger, I. Hrušovský, M. Kroupa, M.Kittner, P. Martinček, E. Suchoň, S.Šurin, I. Zeljenka.). Spolupracuje s vynikajúcimi svetovými aj slovenskými sólistami. Spoľahlivá vokálna technika sa uplatňuje vo všetkých hudobných žánroch, chlapci s radosťou spolupracujú aj so sólistami populárnej hudby.
Bratislavský chlapčenský zbor má na svojom konte 7 CD, 2 DVD filmy, nakrútené v spolupráci so Slovenskou televíziou, TV filmy a spoluprácu so svetovými filmovými spoločnosťami (Hallmark, Miramax...). Je držiteľom prvých cien zo súťaží v USA (Des Moines), Ruska (Moskva) a Talianska (Lecco) a mnohých významných ocenení, ako je Cena Ministra kultúry, Zlatá medajla prezidenta SR, Cena riaditeľa Osvetového centra a i. V zbore vyrástli mnohí sólisti a výborní zboroví speváci, z jeho radov vzišlo doteraz šesť mladých dirigentov. S telesom spolupracujú špičkoví slovenskí pedagógovia - sopranistky Mgr.Art. Miriam Garajová, Monika Maglayová a klaviristka Mgr. art. Dana Hajóssy, významný podiel na štúdiu novej zborovej literatúry má dirigent MgA. Gabriel Rovňák ml., PhD., ktorý v telese vyrástol a v súčasnosti patrí medzi jeho vedúce osobnosti.
Akademický spevácky zbor Ostrava (CZ)
Akademický spevácky zbor VŠB-TUO je komorný zmiešaný zbor pod vedením dirigenta Adama Sedlického, ktorý reprezentuje Vysokú školu banskú – Technickú univerzitu Ostrava na českých a zahraničných festivaloch a organizuje koncerty v Ostrave a okolí v priebehu celého roka. Vznikol v roku 2007 ako študentská organizácia, ktorá voľne nadviazala na stredoškolský Komorní zbor EXIL pri Jazykovom gymnáziu Pavla Tigrida v Ostrave (2000–2007).
Spevácke zoskupenie získalo za dobu svojej existencie mnoho ocenení, najnovšie si do zbierky zaradilo 2. miesto na Intermationaler Chorwettbewerb 2019 Spittal/Drau v kategórii „ľudová pieseň“. Na Voce Magna 2018 vyhral APS kategórii „míešaných dospelých komorných zborov“ a celkovo se umiestil na druhom mieste v kategórii „dospelé zbory“ a postúpil tak medzi najlepšie spevácke telesá súťaže do Grand Prix, ktorú vyhral. Zvláštne ocenenie za dirigentský výkon si odniesol i Adam Sedlický. Na slovenské medzinárodnej súťaži Akademická Banská Bystrica 2017 zbor vyhral kategóriu komorných zborov, získal ocenenie za najlepšiu interpretáciu povinnej skladby a stal sa absolútnym víťazom celého festivalu. V máji 2017 sa APS zúčastnil medzinárodnej súťaže vo Varne v Bulharsku. Obsadil tretie miesto a špeciálne ocenenie pre nádejného mladého dirigenta. Na domácej scéne zvíťazil na Festivale zborového umenia Jihlava 2016, kde získal zlaté pásmo a stal sa absolútnym víťazom kategórie s povinnou skladbou.
APS naviazal spoluprácu s Orchestrom VŠB-TU Ostrava a usporiadal spoločný koncert v aule VŠB-TUO. Na festivale Festa Academica 2017 si zbor zaspieval medzi vybranými telesami v pražskom Rudolfíne.
Akademický zbor Krakovskej technickej univerzity Cantata (PL)
Akademický zbor Krakovskej technickej univerzity „Cantata“ bol založený v roku 1990. Zbor tvoria vysokoškoláci, absolventi a zamestnanci. Od februára 2001 zbor vedie Marta Stós.
Cantata interpretuje skladby pochádzajúce z rôznych období, od stredoveku až po súčasnosť. Je tu sakrálna i svetská hudba, ľudové piesne, koledy a gospel. Zbor spolupracuje s
orchestrami na veľkých projektoch, kde predvádza skvelé diela vážnej hudby vrátane diel Magnificat a Gloria od A. Vivaldiho, Korunovačné omše a Requiem od W.A. Mozarta.
Zbor sa zúčastňuje poľských a zahraničných festivalov a súťaží, má niekoľko úspechov (vrátane I. ceny na Medzinárodnom festivale akademických zborov „Universitas“ v ruskom
Ivanove (2003), „Zlatého pásma“ na XX. Festivale Adventných a vianočných kolied v Prahe, Česká republika (2010), 2 „Diploma d Oro na 10. ročníku festivalu Venezia in Musica v Lido Iesolo, Taliansko (2012), I. cena v kategórii akademických zborov na festivale „Cantio Lodziensis“-Poľsko (2017), II. cena na medzinárodnom festivale pravoslávnej hudby „Hajnówka 2020“ –Białystok Poľsko (2020). Zbor Cantata účinkoval v Poľsku i v zahraničí: v Rakúsku, Bulharsku, Českej republike, Francúzsku, Nemecku, Maďarsku, Taliansku, Rusku, na Slovensku a na Ukrajine. Zbor sa aktívne podieľa na krakovskom hudobnom živote. Na Alma Mater je ozdobou mnohých podujatí, od schôdzí Senátu až po Dni kultúry na univerzite.
Hudobní hostia 2019
Iuventus, gaude!
Detský spevácky zbor ZUŠ Jablonec nad Nisou IUVENTUS, GAUDE! ( "Mládež, raduj sa!") Vznikol v septembri 2005 a zahŕňa 5 zborových oddelení s celkovým počtom 190 detí.
• PUERI, GAUDETE! / Deti, radujte sa! / - 1. trieda ZŠ
• LIBERI, GAUDETE! - dievčatá / Deti, radujte sa! / - 2. a 3. trieda ZŠ
• DOMNI, GAUDETE! - chlapci - 2. - 6. trieda ZŠ
• AMICI, GAUDETE! / Kamaráti, radujte sa! / (Pred-koncertná prípravka) - od 4. triedy ZŠ
• IUVENTUS, GAUDE! / Mladosť, raduj sa! / (Koncertný zbor) - deti vo veku 11 - 18 rokov.
Od samotného vzniku organizuje IUVENTUS, GAUDE! pravidelné jesenné stretnutia s rôznymi inšpirujúcimi umelcami. V rokoch 2006 - 2018 sa stretával na improvizačných koncertoch s Jiřím Stivínem a Štěpánem Rakom, v nasledujúcich rokoch so zborom Hradišťan (2011), Musica Florea (spoločné prevedenie oratória Mesiáš 2012), kapelou Spirituál Kvintet (2013), huslistom Alexandrom Shonertom (2014) a organistom Přemyslom Kšicou (2016). V septembri 2017 účinkoval na spoločnom koncerte s huslistom Jaroslavom Svěceným.
V roku 2009 bol zbor vybraný na sprievode stretnutie pápeža Benedikta XVI. S deťmi pri jeho návšteve Prahy.
Na zborových olympiádach World Choir Games získal Iuventus, Gaude! už celkom 6 zlatých a 1 striebornú medailu - 2008 (Graz, Rakúsko), 2012 (Cincinnati, USA), 2014 (Riga, Lotyšsko) a naposledy 1 zlatú a 1 striebornú 2018 (Tshwane, Juhoafrická republika).
Ďalej vybojoval titul Majstra sveta zborového spevu 2011 (Graz, Rakúsko) a absolútne víťazstvo v Grand Prix - 2011 (Graz, Rakúsko) a 2016 (Toruň, Poľsko).
Za súťažné úspechy na zborových olympiádach World Choir Games bol UČPS menovaný Zborom roku 2012 a v roku 2016 pozvaný k usporiadaniu celovečerného koncertu na medzinárodnom hudobnom festivale Pražská jar.
Zbor pracuje pod vedením zbormajstra MgA. Tomáša Pospíšila, hlasovej poradkyni PaedDr. Aleny Tichej a za klavírneho sprievodu Mgr. Jany Liškovej Kvochovej.
Vocal Overdose
Vocal Overdose - The Original Barbershop Quartet
Ako jedno z mála kvartiet v Českej republike sa rozhodli, že pôjdu cestou doteraz prehliadaného štýlu barbershopu. Aj keď je tento štýl v českých i slovenských končinách medzi bežnými poslucháčmi i v profesionálnych speváckych kruhoch takmer neznámym fenoménom, Vocal Overdose má so svojimi vystúpeniami úspech. Tým najväčším je víťazstvo v kategórii speváckych skupín na festivale Jirkovský Písňovar v roku 2018. Spomínaná súťaž dokázala kvartetu, že venovať sa barbershopu má význam a že je to správna cesta. V repertoári Vocal Overdose nie sú skladby z obdobia renesancie, baroka ani romantizmu. Festival Voce Magna ich privíta ako hostí. Svojím zameraním, zložením a interpretáciou prispejú ku spestreniu festivalového programu. Je možné ich vnímať ako inšpiráciu k založeniu barbershopového kvarteta či zboru.
Komorný zbor IVAN FILIPOVIC Záhreb
Komorný zbor IVAN FILIPOVIC Záhreb bol založený v roku 1998 a je jedným z najúspešnejších a cappella súborov v Chorvátsku. Vysoká hlasová a estetická úroveň ich vystúpení a špecifický komorný repertoár vysokej úrovne sú charakteristikami zboru od samého začiatku.
Aj keď je zbor amatérskym zoskupením, svoju oddanosť hudbe členovia reprezentujú aj na medzinárodných súťažiach, kde získali mnohé cenné ocenenia (Grand Prix na 14. medzinárodnej súťaži speváckych zborov vo Verone [Taliansko] 2003; Zlatá medaila na 3. olympijských hrách zborov v Brémach [Nemecko] 2004; Zlatá a strieborná medaila na 4. svetových zborových hrách, Xiamen [Čína] 2006; Grand Prix a Zlatý diplom na 2. Musica Sacra a Roma, Rím [Taliansko] 2007; Zlatá medaila na Medzinárodnom festivale a súťaži zborov v Istanbule v Istanbule [Turecko] 2011, ako aj vysoko cenené pochvaly a pozitívne recenzie.
V júni 2015 vystúpil zbor v sídle Valného zhromaždenia Spojených národov v New Yorku na oslave The Rhythms of One World 2015 International Choral Festival. Tento festival oslávil 70. výročie podpísania Charty OSN.
Zbor intenzívne koncertuje formou a cappella po celom Chorvátsku, ako aj v zahraničí (Rakúsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Čína, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Izrael, Taiwan, Turecko, Škótsko, Španielsko, USA atď.) ,
Z diapasónu veľkolepých koncertných aktivít zboru je dôležité spomenúť oratóriá: J. S. Bach Magnificat and Weihnachts-Oratorium, A. Bruckner Te Deum, D. Buxtehude Membra Jesu nostri, A. Campra Requiem, J. Gilles Requiem, G. F. Handel Dettingen Te Deum, M.-A. Charpentier In Nativitatem Domini canticum and Te Deum, J. Haydn The Creation, W. A. Mozart Mass in C-minor and Requiem, A. Vivaldi Gloria, G. Mahler Symphony of a Thousand...
V roku 2003 vydal zbor CD s názvom „a cappella“. Hudba tu zaznamenaná je živým obrazom zvukovej a repertoárovej identity zboru - predstavenia starej a súčasnej hudby zjednotené hrejivým komorným zvukom.
V roku 2010 vydal zbor svoje druhé CD a DVD s názvom „Dieterich Buxtehude: Membra Jesu nostri“ a v roku 2013 aj tretie CD / DVD a tiež hudobná kniha „Praizvedbe u HAZU“ - Súčasná zborová hudba založená na tradičných chorvátskych témach.
www.kzif.hr
Goran Jerkovic (1968) - dirigent, hudobný pedagóg a manažér. Je zakladateľom a umeleckým riaditeľom Komorného zboru "Ivan Filipovic". V roku 1993 ukončil štúdium na Záhrebskej hudobnej akadémii (B.A., Teória hudby) a svoje vedomosti si zdokonalil na Letnej akadémii zborového dirigovania vo Wernigerode (Nemecko) u prof. Jerry Jordan D.A. (USA) a Gábor Hollerung (Maďarsko), pokračoval na niekoľkých workshopoch s poprednými umelcami: Peter Phillips, The King's Singers, Alastair Hume, Mitchell Sandler, Katalin Kiss, Klaus-Jürgen Etzold, Mats Nilsson atď. Absolvoval dirigovanie s Jonom Washburnom na Národnom dirigentskom sympóziu (Vancouver, Kanada), ktorého vyvrcholením bolo jeho dirigovanie renomovaného profesionálneho zboru "Vancouver Chamber Choir”
Dirigoval rôzne spevácke zbory, učil hudbu a pracoval ako hudobný spolupracovník a producent v Chorvátskom kultúrnom zhromaždení a Symfonickom orchestri chorvátskej armády. Pôsobí tiež ako lektor a koordinátor na seminároch pre zborových dirigentov v Chorvátsku.
Medzinárodné štipendium získal na Musica Mundi Choral Academy. Ako dirigent zboru Ivan Filipovič získal mnoho chorvátskych (Záhreb, Split) a medzinárodných ocenení (Istanbul, Rómovia, Xiamen, Brémy, Verona, Budapešť ...).
Ako dirigent Goran Jerković venoval veľkú pozornosť literatúre zborov a cappella, pričom osobitnú pozornosť venoval výberu programov a zborovému zvuku. Okrem mnohých koncertov a súťaží v Chorvátsku a zahraničí by sme chceli spomenúť niektoré významné podujatia, ako napríklad koncertné turné v Izraeli a na Taiwane, spolu s niektorými veľmi zaujímavými a hodnotnými tematickými koncertmi (Spiritual a cappella music by old and modern masters; Zagreb Baroque Festival – Croatian and Italian a cappella music, cycle Cantabile – Croatian choral music, Orthodox music etc.).
Okrem toho je pán Jerković uznávaným znalcom a interpretom tzv. Starej hudby. V niektorých nedávnych projektoch predstavil oratóriá, ktoré ešte v Chorvátsku neodzneli, ako napríklad Händelovo oratórium Dettingen Te Deum, s Barrocade Israeli Baroque Collective na udalosti s názvom Varaždin Baroque Evenings a Buxtehudove kantáty Membra Jesu nostri. Predstavil tiež chorvátskej verejnosti diela súčasných amerických skladateľov - Morten Lauridsen: Lux Aeterna (pre zbor a komorný orchester), Ola Gjeilo: Sunrise Mass (pre zbor a sláčikový orchester), ako aj mnoho a cappella piesní toho istého autora a svetoznámeho Erica Whitacre.
Ceny a ocenenia:
• 1. cena, zlatá plaketa a špeciálne ocenenie na istanbulskom medzinárodnom festivale a súťaži zborov (Turecko), 2011
• Cena Chorvátskej hudobnej spoločnosti - diplom „Milka Trnina“ za rok 2008
• Grand Prix a Zlatý diplom na 2. medzinárodnej súťaži zborov „Musica Sacra a Roma - Maestri della Schola Romana“, Rím 2007
• Zlatá medaila na 4. svetových zborových hrách v Xiamen (Čína), 2006 - Kategória: Musica Sacra a cappella
• Strieborná medaila na 4. svetových zborových hrách v Xiamen (Čína), 2006 - Kategória: Zmiešané komorné zbory
• Zlatá plaketa „Katedrála“ pre najlepší výkon nového diela na 11. festivale sakrálnej hudby CRO Patria, Split 2006
• Zlatá medaila a zlatý diplom na 3. Zborových olympijských hrách v Brémach (Nemecko), 2004
• 1. cena a zlatá plaketa na 7. Súťaži speváckych zborov v Záhrebe, 2004
• Grand Prix, Zlatá plaketa a Špeciálna cena za najlepší výkon povinného diela 14. medzinárodná súťaž speváckych zborov, Verona (Taliansko), 2003
• Špeciálna cena za najkvalitnejšie vystúpenie na Súťaži speváckych zborov v Záhrebe v roku 2003
• 1. cena, zlatá plaketa a dve zvláštne ceny na 6. Súťaži speváckych zborov v Záhrebe, 2002
• Strieborný diplom na 8. medzinárodnej súťaži speváckych zborov, Budapešť, 2001
• 1. cena a zlatá plaketa na 4. Súťaži speváckych zborov v Záhrebe, 2000
• 1. cena a zlatá plaketa na 3. Súťaži speváckych zborov v Záhrebe, 1999
Hudobní hostia 2018
Ženský zbor Všeobecno-umeleckej strednej školy K. Szymanowského v Katoviciach
Ženský zbor vznikol v roku 1945 spočiatku ako miešaný zbor. Chór żeński Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach Neskôr zostal z neho vytvorený ženský zbor. Zbor bol umelecky vedený dirigentami ako : Karola Stryja, Józefa Klimanka, Edmunda Kajdasza, Franciszka Janickiego, Jana Wojtachę. Od roku 1981 vedenie prebrala profesorka Miroslawa Knapik. Zbor koncertne vystupoval na na renomovaných zborových súťažiach, festivaloch, prehliadkach doma a v zahraničí. Zbor získal veľa ocenení, čestných uznaní. Zbor uviedol premiéry súčasnej poľskej hudby. Zbor spolupracuje s Národným orchestrom poľského rádia v Katoviciach, so Sliezskou filharmóniou Mikolaja Goreckého v Katowiciach a s inými regionálnymi orchestrami. Zbor nahrával pre rozhlas, fonografické účely, pre televíziu.
Spevácky zbor Lúčnica
Spevácky zbor Lúčnica
je súčasťou Umeleckého súboru Lúčnica od jeho vzniku v roku 1948. Prezentuje sa vyspelou speváckou technikou, hlasovou kultúrou a charakteristickým zvukovým prejavom, jeho výkony sú vysoko hodnotené odbornou kritikou a stretávajú sa s veľkým úspechom aj u širokého publika. Svoju umeleckú kariéru tu začínali i budúce hviezdy operného neba - Edita Gruberová, Lucia Poppová, Magdaléna Blahušiaková, Marta Beňačková, Ľubica Orgonášová, Štefan Babjak, Ondrej Malachovský a mnohí ďalší. Kvality speváckeho zboru boli ocenené na mnohých medzinárodných speváckych súťažiach doma i v zahraničí, kde zbor získal prvenstvá i ďalšie ceny (Llangollen a Middlesbrough - Veľká Británia, Arezzo a Gorizia - Taliansko, Montreux - Švajčiarsko, Tours - Francúzsko, Oskarshamn - Švédsko, La Valetta - Malta, Maribor - Slovinsko, Bergen – Nórsko, Petrohrad – Rusko, Assisi – Taliansko). Lúčničiari sa pravidelne stávajú miláčikom publika na medzinárodných festivaloch a koncertných turné (USA, Južná Kórea, Argentína, Jordánsko, Izrael, Venezuela, Taiwan, Mexico, Čína a väčšina štátov Európy). Bohatý zborový repertoár lúčničiarov zahŕňa a cappella tvorbu všetkých štýlových období od renesancie cez barok, klasicizmus a romantizmus až po súčasnú slovenskú tvorbu. Zbor interpretuje skladby rôznych žánrov - sakrálne diela, svetskú tvorbu, úpravy slovenských ľudových piesní i zborové úpravy populárnych skladieb. Okrem toho neustále rozširuje svoj repertoár o vokálno-inštrumentálne diela komornejšieho charakteru, pričom spolupracuje s významnými slovenskými a zahraničnými hudobnými telesami, dirigentmi a sólistami. Okrem koncertnej činnosti spevácky zbor pravidelne realizuje zvukové nahrávky pre slovenské a zahraničné spoločnosti (OPUS, Musica, Supraphon, SONY BMG a Naxos) a úspešne sa etabloval i v oblasti nahrávok filmovej hudby pre významné domáce i medzinárodné produkcie. Po umeleckom šéfovi a dirigentovi Štefanovi Klimovi, ktorý viedol spevácky zbor Lúčnice v rokoch 1951-1983, pôsobili na tomto poste Peter Hradil (1983-1998) a Marián Vach (1998-2003). Od sezóny 2003/2004 je umeleckou vedúcou a dirigentkou speváckeho zboru Elena Matušová.
Der Knabenchor der Jenaer Philharmonie
Chlapčenský zbor Filharmónie Jena založili v roku 1976 dlhoročný šéfdirigent jenského orchestra Günter Blumhagen a jeho manželka Helga Blumhagen. Im a ich nasledovníkom patrí vďaka za to, že toto renomované teleso "dorastencov" získalo pevné miesto v hudobnom živote Durínska.
Pod umeleckým vedením Michaela Pezenburga (1976-1983) a Jürgena Puschbecka (1983-1999) sa zbor stal rýchlo známym aj za hranicami Jeny a vyprofiloval sa na žiadaného partnera v predstaveniach v Lipsku, Berlíne a v mnohých rozhlasových nahrávkach. V sezóne 1999/2000 prevzal chlapčenský zbor Hermann Kruse a od roku 2000 je umeleckou vedúcou a dirigentkou zboru pani Berit Walther.
Jenský chlapčenský zbor zaznamenal mnoho úspechov na krajských a celoštátnych zborových prehliadkach. V roku 2014 získala mužská zložka jenského chlapčenského zboru 2. miesto na celoštátnej súťaži speváckych zborov a mimoriadnu cenu v kategórii "ľudová pieseň". V roku 2018 obsadili na celoštátnej prehliadke 3. miesto.
Ťažiskom práce zboru je štúdium a interpretácia medzinárodného a nemeckého piesňového materiálu, ale na programe sa bežne objavujú aj motetá a kantáty. Každoročne zbor uvedie približne 20 vystúpení v koncertných sálach, kostoloch aj iných miestach. Koncertné cesty zaviedli zbor do mnohých miest Nemecka, Francúzska, Ruska, Slovinska a Estónska.
Vrcholom uplynulých sezón bola premiéra zborového diela "One before Zero" anglického skladateľa Benjamína Ellina vo francúzskom meste Amiens v roku 2016. V roku 2017 to bola účasť na festivale mladých spevákov "XII noorte laulupidu Minajään" v Talline v Estónsku.
9. novembra 2018 opäť uvedie Jenský chlapčenský zbor spolu s Filharmóniou Jena kompozíciu "One before zero" pri príležitosti spomienkového podujatia "100 rokov od ukončenia prvej svetovej vojny" v Jene.
Ukážky z práce zboru, správy z ciest a aktuálne informácie nájdete na www.knabenchorjena.de, ako aj na Facebooku.
Cantica Collegium Musicum Martin
Cantica Collegium musicum Martin je komorný miešaný spevácky zbor.
Založený bol vo februári 1991 skupinou nadšených spevákov z radov Martinského spevokolu. Prvým dirigentom bol Božidar Vongrej. V roku 1994 sa ujíma umeleckého vedenia a dirigovania Štefan Sedlický a hneď následne v r. 1995 získava zbor prvenstvo na celoštátnej súťaži komorných zborov vo Vranove nad Topľou a v r. 1996 obhajuje tento veľký úspech v Dunajskej Strede.
Zbor úspešne reprezentuje mesto Martin a Slovensko doma i v zahraničí.
V rokoch 1997-1998 podnikol sériu koncertov v Nemecku a Rakúsku. V apríli 2002 vystupoval v Hoogeveene (Holandsko) aj pred holandskou kráľovnou Beatrix. V októbri 2005 počas turné opäť v Holandsku absolvoval sériu mimoriadne úspešných koncertov. V roku 2007 okrem množstva vystúpení na domácej pôde to bolo predovšetkým pozvanie do Ríma a Vatikánu, kde zbor koncertoval v Bazilike Svätého Petra i na audiencii pápeža Benedikta XVI. V decembri 2008 Cantica účinkovala na slávnostnom otvorení zrekonštruovaného Národného domu v Martine.
Začiatok roka 2009 bol v znamení koncertov diela Missa assumpta est Maria od Marca Antoine Charpentiera - v spolupráci s Trnavským komorným orchestrom (TKO) - v Trnave a v Martine. Záver roka patril naštudovaniu známeho diela - Mesiáša od G.F.Händla v spolupráci so Štátnym komorným orchestrom Žilina a sérii veľmi úspešných koncertov v Žiline, Martine a Novom Meste nad Váhom pod dirigentským vedením Petra Breinera.
V spolupráci so Štátnym komorným orchestrom Žilina a inými orchestrami (TKO, Camerata Novisoliensis, Solamente naturali...) zbor naštudoval množstvo závažných vokálno-inštrumentálnych diel, napr. Omšu D-dur (Antonín Dvořák), Requiem (W.A.Mozart), Missa assumpta est Maria (M.A.Charpentier), Veľkonočné oratórium (J.S.Bach), Mesiáš (G.F.Händel), Missa Sancti Cyrilli et Methodii (M.Haydn), Korunovačná omša (W.A.Mozart) a iné.
Motýli Šumperk
Motýli Šumperk, detský spevácky zbor
Zbor založil na jeseň v roku 1962 Alois Motýl, učiteľ hudobnej školy v Šumperku. V začatej práci pokračoval jeho syn Tomáš Motýl. V súčasnosti zbor vedie Helena Stojaníková, ktorá bola ako dieťa členkou zboru. Zbor si rýchlo našiel svoje miesto medzi významnými speváckymi telesami krajiny a v priebehu viac než päťdesiatročnej činnosti sa rozvinul do podoby zborovej školy s dvesto spevákmi. Síce pôsobí mimo veľkých kultúrnych centier, zbor patrí medzi známe a vyhľadávané telesá doma aj v zahraničí a jeho história skrýva množstvo pozoruhodných momentov. Vystriedalo sa v ňom asi dvetisíc spevákov, ktorí precestovali väčšinu európskych krajín. Nechýbala spolupráca s rádiom aj televíziou i vydanie zvukových nosičov. Spoločne vystupovali s mnohými významnými osobnosťami profesionálnej hudobnej scény. Zbor pôsobí aj ako regionálne metodické centrum a v rámci tejto činnosti organizuje festival Zlatá lýra, ktorý je venovaný detským speváckym zborom Šumperka a okolia. Koncertný zbor Motýli Šumperk sa pravidelne zúčastňuje domácich aj zahraničných festivalov a súťaží /Barcelona, Bergen, Bratislava, Celje, Halle, Llangollen, Montreux, Neerpelt, Nantes, Praha, Preveza, Tolosa, Valetta/. Spolupracuje s mnohými detskými zbormi, ktoré hostia v Šumperku a navštevujú ich aj v domácom prostredí. Zbor je súčasťou Strediska voľného času Doris Šumperk. Okrem spevu je kladený dôraz na vľúdne prostredie zboru a vzťahy medzi deťmi a dospelými. Súdržnosť, pevné priateľstvá a spoločný cieľ detí v zbore sa odrážajú v ich speváckom prejave. Podmanivá atmosféra vystúpení a koncertov zboru Motýli Šumperk je toho dôkazom.
Štátny komorný orchester
Vznikol v roku 1974 ako jediný orchester “mozartovského typu” na Slovensku. Odvtedy si získal významné postavenie nielen na Slovensku a v Čechách, ale v krátkom čase sa mu podarilo dosiahnuť vynikajúce renomé aj v zahraničí. Orchester má 34 členov, prevažne absolventov hudobných akadémií v Bratislave, Prahe, Brne a Konzervatória v Žiline. Kvalita hráčov, skúsenosti i majstrovstvo prvého šéfdirigenta Eduarda Fischera (1930-1993) umožnili rýchly umelecký rast orchestra. Jeho ďalšími šéfdirigentmi boli Jan Valta, Leoš Svárovský a Oliver Dohnányi.
Roku 1977 získal orchester medzinárodné uznanie, keď sa stal festivalovým orchestrom Salzburger Festspiele. Zakrátko dostal pozvanie na Pražskú jar a potom nasledovali úspešné koncerty na mnohých festivaloch v celej Európe (Wiener Festwochen, Frühling Festival a Haydn Festival vo Viedni, Sofijské hudobné týždne, Festa Musica Pro v Assisi, Katalánsky festival, Festival El Djem v Tunise, Festival de Bonaguil vo Francúzsku, Hudba v starom Krakowe, Jarný festival Budapešť, Bratislavské hudobné slávnosti, Melos Etos v Bratislave, Janáčkov máj, Mozartfest Schwetzingen, Festival slovanskej hudby na Cypre, Schleswig-Holstein Festival, Festival de Manaus v Brazílii, Flámsky festival v Belgicku, As- pekte Salzburg, Johann Strauss Festival vo Viedni, Bodensee Festival v Švajčiarsku, Medz- inárodný hudobný festival v Ankare, Slovinské hudobné dni v Ľubľane a iné).
Predstavil sa v takých významných koncertných sálach ako Musikverein a Konz- erthaus vo Viedni, Dom umelcov v Prahe, Tonhalle Düsseldorf, Komická opera a Konzer- thaus v Berlíne, Katedrála Sv. Františka v Assisi, Veľká sála Petrohradskej filharmónie, Palác hudby v Barcelone, Teatro Arriaga v Bilbao, Concertgebouw v Amsterdame, Symphony Hall v Osake, Metropolitan Art Hall v Tokiu, Kráľovská opera v Bruseli, Teatro Abadia v Madride, Gasteig v Mníchove, Invalidovňa v Paríži, Arena v Ženeve, Palacio de Deportes v Madride, Pavilhao Atlantico v Lisabone, Sála Berlínskej filharmónie atď.. Orchester uskutočnil už vyše 2700 koncertov takmer vo všetkých štátoch Európy, v Tunise, Turecku, Arménsku, štyrikrát v Japonsku, dvakrát v USA, dvakrát v Kanade a ako prvý slovenský orchester na juhoamerickom kontinente v Brazílii. ŠKO je od roku 2005 členom zoskupenia európskych orchestrov „ONE Orchestra Net- work for Europe“. S podporou EU vytvárajú tieto orchestre nový typ spolupráce zameraný na výmenu skúseností a rozvoj kultúry v Európe.
Žilinský miešaný zbor
Žilinský miešaný zbor ( oficiálny názov Miešaný zbor Žilina, OZ) je amatérsky spevácky zbor, ktorý vznikol v roku 1954 pod záštitou mesta Žilina. V súčasnosti patrí medzi najlepšie zbory na Slovensku.
Počas svojej 64 ročnej existencie bolo cieľom zboru, a stále je, rozvíjanie umeleckej koncertnej činnosti prostredníctvom zborového spevu, interpretácia diel slovenských a zahraničných skladateľov, ktorí tvoria skladby na poli zborového umenia. Hlavným krédom zboru je šírenie zborového umenia a tradície, v neposlednom rade aj reprezentovanie mesta Žilina a Slovenska v Európe i vo svete. Trvalou a mimoriadne dôležitou koncertnou činnosťou zboru je spolupráca s profesionálnym Štátnym komorným orchestrom Žilina od roku 1990, ktorá obohacuje významnou mierou kvalitu hudobného života v Žiline. Zbor uviedol významné diela svetovej a domácej vokálno-inštrumentálnej tvorby (W. A. Mozart: Requiem, Omša C dur a D dur; F. Schubert: Omša As dur a G dur; A. Dvořák: Te Deum, Omša D dur; G. F. Händel: Mesiáš; G. Puccini: Messa di Gloria; Saint-Saens: Vianočné oratórium a mnoho ďalších kompozícií). V spolupráci s ŠKO zbor uviedol premiéry súčasných slovenských skladateľov: P. Krška: Requiem, Staroslovanská omša; J. Iršai: Stabat Mater, P. Špilák - Slovenská suita, Ľ. Bernáth - Tretia kniha žalmov, M. Spusta - Magnificat. V roku 2019 sa chystá na uvedenie ďalšej premiéry J.Vičara a J. Filasa. Pri príležitosti Roku kresťanskej kultúry v spolupráci s Trnavským komorným orchestrom zrealizoval veľký projekt "Slovenské Requiem v Žilinskom a Juhomoravskom kraji" (Requiem pre sóla, zbor, organ a sláčiky od žilinského autora Pavla Kršku). Toto dielo bolo uvedené niekoľkokrát v spolupráci so zborom Virtuosi di Mikulov v roku 2011-2012. Nasledovali ďalšie projekty v spolupráci s chorvátskym zborom Vox Animae - Split (Odkaz Cyrilo-metodskej tradície v zborovom speve) a projekt „Zborový spev v novom hudobnom šate“ so špičkovým hudobným telesom Pacora Triom. Zbor je od roku 2013 hlavným organizátorom Medzinárodného festivalu zborového umenia Žilina Voce Magna, ktorý v rámci ôsmich ročníkov privítal v Žilinskom kraji množstvo kvalitných a úspešných slovenských i zahraničných zborov.
Úspechy dosiahnuté interpretáciou veľkých vzácnych hudobných diel úzko súvisia s počtom spevákov, ktorý sa pohybuje v súčasnosti okolo 50 členov, čo v rámci Slovenska nie je bežné.
DIRIGENTI Žilinského miešaného zboru
1954 – 1955 Jozef Potočár
1956 – 1957 Ignác Jančár
1957 – 1989 Anton Kállay
1989 – Štefan Sedlický
Miešaný zbor konzervatória Žilina
Zbor bol vytvorený na škole už v r. 1956. Výraznejší rozvoj zborového spevu nastal príchodom dir. A. Kállaya v r. 1962, počas jeho vedenia získal zbor množstvo hodnotných ocenení na domácich i medzinárodných súťažiach. V r. 1971 viedol teleso dir. R. Uškovitš už ako Dievčenský zbor. Zbor viackrát vystupoval v Štúdiu mladých s dielami Purcella, D. Kardoša, E. Suchoňa, P. Ebena, Z. Kodályho, A. Moyzesa, M. Schneidra-Trnavského, A. Dvořáka, ale aj W. A. Mozarta, F. Schuberta, G. Verdiho. Od roku 2009 pod vedením doc. Š. Sedlického a Mgr. art. A. Bomborovej začína zbor opäť nadväzovať na tradície zborového spevu na Konzervatóriu v Žiline. V r. 2013 absolvovali koncertný zájazd v Budapešti a v máji 2014 na celoštátnej súťaži Mládež spieva v Rimavskej Sobote celovečerným koncertom otvárali túto významnú udalosť.
Pastor Bonus
Miešaný spevácky zbor Pastor Bonus bol založený v roku 1998 z túžby niekoľkých farníkov skrášliť liturgické slávenie svätých omší v novovzniknutej farnosti Žilina - Solinky. S podporou dlhoročného správcu farnosti Mgr.Jána Hudeca sa zbor najskôr pod vedením Márie Stripskej, neskôr Mgr. Marcely Ďuratnej prepracoval cez jednoduché zborové piesne až k zložitejším viachlasným skladbám.
V roku 2003 naspieval CD spolu s mládežníckym zborom Nebeský šramot. Pri tejto príležitosti sa členovia tohto zoskupenia zoznámili s Ing. Petrom Vrábľom, ktorý sa neskôr stal na niekoľko rokov ich dirigentom. S entuziazmom jemu vlastným pridal k zboru sprievodnú inštrumentálnu skupinu a rozšíril repertoár zboru o vianočné omšové piesne vo vlastných úpravách, ako aj úpravy vianočných kolied a Jánove pašie od žilinského skladateľa Pavla Kršku.
Od roku 2008 vedie zbor Ing. Jozef Mihalčin. V súčasnosti má 40 členov, pravidelne doprevádza cezročnú i sviatočnú liturgiu vo farnosti, vystupuje na tradičných vianočných koncertoch a iných duchovných, či spoločenských podujatiach. Účasť na niekoľkých menších festivaloch zborového spevu, príležitostné vystúpenia v iných mestách Slovenska a Čiech, či výročný koncert organizovaný pri príležitosti jubilea zboru mu umožnili rozširovať repertoár a napredovať v interpretačnej úrovni.
Pastor Bonus pôsobí ako priateľská komunita, ktorá sa snaží rozvíjať svoje talenty a šíriť radosť z hudby a osobitne zborového spevu medzi ľudí.
Hudobní hostia 2017
Miešaný zbor konzervatória Žilina
Zbor bol vytvorený na škole už v r. 1956. Výraznejší rozvoj zborového spevu nastal príchodom dir. A. Kállaya v r. 1962, počas jeho vedenia získal zbor množstvo hodnotných ocenení na domácich i medzinárodných súťažiach. V r. 1971 viedol teleso dir. R. Uškovitš už ako Dievčenský zbor. Zbor viackrát vystupoval v Štúdiu mladých s dielami Purcella, D. Kardoša, E. Suchoňa, P. Ebena, Z. Kodályho, A. Moyzesa, M. Schneidra-Trnavského, A. Dvořáka, ale aj W. A. Mozarta, F. Schuberta, G. Verdiho. Od roku 2009 pod vedením doc. Š. Sedlického a Mgr. art. A. Bomborovej začína zbor opäť nadväzovať na tradície zborového spevu na Konzervatóriu v Žiline. V r. 2013 absolvovali koncertný zájazd v Budapešti a v máji 2014 na celoštátnej súťaži Mládež spieva v Rimavskej Sobote celovečerným koncertom otvárali túto významnú udalosť.
Cantica Collegium Musicum Martin
Cantica Collegium musicum Martin je komorný miešaný spevácky zbor. Založený bol vo februári 1991 skupinou nadšených spevákov z radov Martinského spevokolu. Prvým dirigentom bol Božidar Vongrej. V roku 1994 sa ujíma umeleckého vedenia a dirigovania Štefan Sedlický a hneď následne v r. 1995 vyhral celoštátnu súťaž komorných zborov vo Vranove nad Topľou a v r. 1996 obhajuje prvenstvo v Dunajskej Strede. Zbor úspešne reprezentuje mesto Martin a Slovensko doma i v zahraničí. V rokoch 1997-1998 podnikol sériu koncertov v Nemecku a Rakúsku. V apríli 2002 vystupoval v Hoogeveene (Holandsko) aj pred holandskou kráľovnou Beatrix. V októbri 2005 koncertné turné v Holandsku. V roku 2007 pozvanie do Ríma a Vatikánu, kde zbor koncertoval v Bazilike Svätého Petra i na audiencii pápeža Benedikta XVI. V decembri 2008 Cantica účinkovala na slávnostnom otvorení zrekonštruovaného Národného domu v Martine. V roku 2009 koncerty s dielom Missa assumpta est Maria od Marca Antoine Charpentiera - v spolupráci s Trnavským komorným orchestrom (TKO) - v Trnave a v Martine. V spolupráci so Štátnym komorným orchestrom Žilina a inými orchestrami (TKO, Camerata Novisoliensis, Solamente naturali...) zbor naštudoval množstvo závažných vokálno-inštrumentálnych diel, napr. Omšu D-dur (Antonín Dvořák), Requiem (W.A.Mozart), Missa assumpta est Maria (M.A.Charpentier), Veľkonočné oratórium (J.S.Bach), Mesiáš (G.F.Händel),Missa Sancti Cyrilli et Methodii (M.Haydn) a iné. Úspechy na medzinárodných súťažiach:
v Banskej Bystrici na medzinárodnej súťaži Viliama Figuša-Bystrého získala Zlaté pásmo; v roku 2001 - druhé miesto na medzinárodnej súťaži komorných zborov v Jihlave (ČR); v októbri 2008 - hlavná cena na Medzinárodnom zborovom festivale hudobného romantizmu vo Vlachovom Březí (Česká republika); v lete 2010 - zlatá medaila na svetovom festivale Grand Prix Pattaya v Thajsku; v októbri 2012 - tri najvyššie ocenenia na svetovom festivale Praga Cantat v Prahe; v roku 2013 - koncertné turné s vlastným programom spievaným v staroslovienčine pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda; jún 2013 - účasť na festivale XII Polish Sea Songs krajín Vyšegradu v poľskom meste Wejherowo; september 2013 - 2. miesto na súťažnom festivale Liviu Borlan V rumunskom meste Baia Mare; jún 2014- účasť na svetovom festivale Cantate Adriatica v San Marine.
Kantiléna (CZ)
Je výberový spevácky zbor, laureát mnohých medzinárodných zborových súťaží, spolupracuje s poprednými umelcami, dirigentmi, orchestrami a novodobými skladateľmi, ktorých novinkové tvorbu uvádza na koncertoch a zaznamenáva na zvukových snímkach. Zbor, ktorý sa skladá z troch oddelení, v súčasnosti navštevuje približne 150 spevákov vo veku od 5 do 19 rokov. Kantiléna vznikla z iniciatívy Ivana Sedláčka v roku 1956 ako Šlapanický dětský sbor. V medzinárodných zborových súťažiach získala Kantiléna rad cien, z ktorých si cení najviac absolútneho víťazstva na súťaži v talianskom Arezze (1981) a belgickom Neerpelt (1984 a 2006). Kantiléna získala v roku 2008 dve zlaté medaily na svetovom zboru a stala sa najlepší európsky zbor vo svojich kategóriách. Zbierka prestížnych cien bola rozšírená aj v roku 2009 na zborovej súťaži vo švajčiarskom Montreux, odkiaľ si zbor priviezol cenu publika a diplom “Excellent”. V roku 2013 potom Kantiléna získala 1. a 2. miesto na 67. ročníku Llangollen International Musical Eisteddfod. V roku 2015 v nemeckom Magdeburgu na 2nd European Choir Games & Grand Prix of Nations zbor súťažil v troch kategóriách. v dvoch z nich triumfoval v “Grand Prix of Nations” zlatými medailami. v kategórii Duchovná hudba si Kantiléna vyspievala absolútne víťazstvo. v tomto roku sa zbor opäť zúčastnil medzinárodnej súťaže, tentokrát v lotyšskej Rige. Na 3rd European Choir Games & Grand Prix of Nations Kantiléna získala troch zlaté medaily vo všetkých troch kategóriách, v ktorých súťažila.
Žilinský miešaný zbor
Je amatérsky spevácky zbor, ktorý vznikol v roku 1954 pod záštitou mesta Žilina. V posledných rokoch patrí stále medzi najlepšie zbory na Slovensku. Počas svojej 60 ročnej existencie bolo cieľom zboru, a stále je, rozvíjanie umeleckej koncertnej činnosti prostredníctvom zborového spevu, interpretácia diel slovenských a zahraničných skladateľov, ktorí tvoria skladby na poli zborového umenia. Hlavným krédom zboru je šírenie zborového umenia a tradície, v neposlednom rade aj reprezentovanie mesta Žilina a Slovenska v Európe i vo svete. Trvalou a mimoriadne dôležitou koncertnou činnosťou zboru je spolupráca s profesionálnym Štátnym komorným orchestrom Žilina od roku 1990, ktorá obohacuje významnou mierou kvalitu hudobného života v Žiline. Zbor uviedol významné diela svetovej a domácej vokálno-inštrumentálnej tvorby (W.A. Mozart: Requiem, Omša C dur a D dur, F. Schubert: Omša As dur a G dur, A. Dvořák: Omša D dur, G.F. Händel: Mesiáš, G. Puccini: Messa di Gloria, P. Krška: Requiem a mnoho ďalších kompozícií). Je to dané počtom spevákov, ktorý sa pohybuje okolo 60 členov, čo v rámci Slovenska nie je bežné.
Štátny komorný orchester
Vznikol v roku 1974 ako jediný orchester “mozartovského typu” na Slovensku. Odvtedy si získal významné postavenie nielen na Slovensku a v Čechách, ale v krátkom čase sa mu podarilo dosiahnuť vynikajúce renomé aj v zahraničí. Orchester má 34 členov, prevažne absolventov hudobných akadémií v Bratislave, Prahe, Brne a Konzervatória v Žiline. Kvalita hráčov, skúsenosti i majstrovstvo prvého šéfdirigenta Eduarda Fischera (1930-1993) umožnili rýchly umelecký rast orchestra. Jeho ďalšími šéfdirigentmi boli Jan Valta, Leoš Svárovský a Oliver Dohnányi.
Roku 1977 získal orchester medzinárodné uznanie, keď sa stal festivalovým orchestrom Salzburger Festspiele. Zakrátko dostal pozvanie na Pražskú jar a potom nasledovali úspešné koncerty na mnohých festivaloch v celej Európe (Wiener Festwochen, Frühling Festival a Haydn Festival vo Viedni, Sofijské hudobné týždne, Festa Musica Pro v Assisi, Katalánsky festival, Festival El Djem v Tunise, Festival de Bonaguil vo Francúzsku, Hudba v starom Krakowe, Jarný festival Budapešť, Bratislavské hudobné slávnosti, Melos Etos v Bratislave, Janáčkov máj, Mozartfest Schwetzingen, Festival slovanskej hudby na Cypre, Schleswig-Holstein Festival, Festival de Manaus v Brazílii, Flámsky festival v Belgicku, As- pekte Salzburg, Johann Strauss Festival vo Viedni, Bodensee Festival v Švajčiarsku, Medz- inárodný hudobný festival v Ankare, Slovinské hudobné dni v Ľubľane a iné).
Predstavil sa v takých významných koncertných sálach ako Musikverein a Konz- erthaus vo Viedni, Dom umelcov v Prahe, Tonhalle Düsseldorf, Komická opera a Konzer- thaus v Berlíne, Katedrála Sv. Františka v Assisi, Veľká sála Petrohradskej filharmónie, Palác hudby v Barcelone, Teatro Arriaga v Bilbao, Concertgebouw v Amsterdame, Symphony Hall v Osake, Metropolitan Art Hall v Tokiu, Kráľovská opera v Bruseli, Teatro Abadia v Madride, Gasteig v Mníchove, Invalidovňa v Paríži, Arena v Ženeve, Palacio de Deportes v Madride, Pavilhao Atlantico v Lisabone, Sála Berlínskej filharmónie atď.. Orchester uskutočnil už vyše 2700 koncertov takmer vo všetkých štátoch Európy, v Tunise, Turecku, Arménsku, štyrikrát v Japonsku, dvakrát v USA, dvakrát v Kanade a ako prvý slovenský orchester na juhoamerickom kontinente v Brazílii. ŠKO je od roku 2005 členom zoskupenia európskych orchestrov „ONE Orchestra Net- work for Europe“. S podporou EU vytvárajú tieto orchestre nový typ spolupráce zameraný na výmenu skúseností a rozvoj kultúry v Európe.
Ondrášek (CZ)
Ondrášek komorní sbor
je věkově nejstarším sborovým oddělením novojičínského sboru ZUŠ ONDRÁŠEK, který byl založen v roce 1967. Komorní sbor vznikl spontánně v létě 2005 nejprve jako sbor dívčí, od roku 2013 pracuje jako sbor smíšený. Těleso je tvořeno z „odrostlých“ členů dětského sboru Ondrášek, kteří cítili potřebu dále se scházet a pokračovat ve sborové činnosti. Členy smíšeného sboru jsou převážně studenti a absolventi vysokých škol a mají za sebou více jak 15 let sborové praxe, nespočet koncertů, soustředění, zájezdů a sborových festivalů. Sbor je držitelem významných ocenění a laureátem mnoha domácích i zahraničních festivalů: Praha, Plzeň, Bratislava, Neerpelt, Montreux, Cork, Guangzhou, Toruň, Londonderry, Kalamata, Jürmala. Po celou dobu svého trvání stojí v jeho čele sbormistr Josef Zajíček.
Chorus Ostrava (CZ)
Miešaný spevácky zbor Chorus Ostrava bol založený v roku 2008 pri Ekonomickej fakulte Vysokej školy banskej - Technickej univerzity Ostrava pod taktovkou prof. Lumíra Pivovarského. V súčasnej dobe pôsobí zbor pod vedením Mgr. Petry Rašíkovej, jednej z najnadanejších študentiek prof. Pivovarského.
História zboru zahŕňa množstvo úspešných koncertných vystúpení na zborových festivaloch a súťažiach po celom svete. V júli roku 2015 získal zbor zlaté a strieborné pásmo na prestížnom festivale The Singing World v ruskom Petrohrade. Koncom roku 2015 bol Chorus Ostrava ocenený dvoma zlatými pásmami a zvláštne cenou za dramaturgiu na Medzinárodnom festivale adventnej a vianočnej hudby v Bratislave. V minulom roku si zbor priviezol absolútne víťazstvo a ďalšie tri čiastkové ocenenie z 16. ročníka Medzinárodného zborového festivalu “Zlatna vila” Prijedor v Bosne a Hercegovine a veľký úspech zaznamenal aj na 24. ročníku Medzinárodného festivalu akademických zborov IFAS Pardubice, kde v silnej konkurencii získal Cenu Bohuslava Martinů - zlaté pásmo v kategórii veľkých zmiešaných zborov, postup do Grand Prix a celkové druhé miesto a navyše Cenu rektora Univerzity Pardubice. Tento rok v júli sa Chorus Ostrava ako jediný európsky zbor zúčastnil súťažného festivalu v Singapure, kde získal zlaté pásmo vo všetkých troch zúčastnených kategóriách, ovládol kategóriu zmiešaných zborov s povinnou piesňou, za ktorú získal aj špeciálnu cenu za najlepšie prevedenie a postup do Grand Prix.
Repertoár zboru zahŕňa takmer všetky žánre zborového spevu, od vokálnej polyfónie, cez spirituály a úpravy ľudových piesní až k dielam súčasných autorov.
Belius (SK)
Ženský spevácky zbor Belius vznikol v roku 2010 pri ZUŠ Očová a od roku 2013 funguje ako samostatné teleso. Zbor neustále zlepšuje svoje kvality a prezentuje sa na rôznych festivaloch, súťažiach, koncertoch, ale i svadbách a omšiach. Repertoár zboru je široký a zahŕňa všetky štýlové obdobia. Členky zboru sú rôznej vekovej kategórie, čím dosahuje zaujímavé zvukové možnosti prevedenia skladieb.
Univerzitný spevácky zbor Pécs (HU)
Univerzitný zbor v Pécs bol založený v roku 1997. Jeho predchodcu, Miešaný zbor Pedagogickej fakulty Pécs, viedol Aurél Tillai, držiteľ Lisztovej ceny a získal 1. miesto na medzinárodných súťažiach ako sú Arezzo, Gorizia, Debrecínska súťaž zborov alebo BBC’s Let The Peoples Sing.
Od septembra 2014 je vedúcim speváckeho zboru držiteľ Lisztovej ceny - dirigent dr. Prof. Tamás Lakner.
V decembri 2014 spevácky zbor interpretoval Händlovho Mesiáša v Pécs a v Chorvátsku.
V máji 2015 získal zbor 1. miesto na Medzinárodnej súťaži univerzitných zborov v Banskej Bystrici na Slovensku a zlatú medailu v roku 2016 na európskom mládežníckom festivale v Neerpelte v Belgicku.
Zbor bol hrdým hosťom a oficiálnym zborom 19. ročníka Europa Cantat, ktorý sa konal od 24. júla do 2. augusta 2015 v Pécs.
V lete roku 2017 zbor uskutočňuje dvojtýždňové koncertné turné v Číne.
Brodosplit (HR)
Brodosplitský Mužský zbor vznikol v roku 1972. Počas svojej existencie zbor prerástol do jedného z najviac oceňovaných zborov v Chorvátsku vďaka širokej škále vystúpení, zaujímavým programom, hodnotným interpretáciám, kultúre spevu, výraznej zvukovosti a kompaktnej kvalite hlasov.
Vcelej svojej vlasti získal zbor veľa vzácnych ocenení a uznania za svoju prácu. Na medzinárodných festivaloch amatérskych zborov Brodosplit získal prvú cenu v Budapešti (1991) a v Prahe (2002), zlatú medailu na svetových zborových hrách v Číne (2006) ) a titul olympijského víťaza na olympijských hrách zborov (2000) a šampióna svetových zborových hier (2008) v Rakúsku, v Španielsku (2012) zbor získal zlatú medailu a titul víťaza mužských zborov a zlatú medailu v kategórii duchovnej hudby aj v súťaži Robert Schumann v Nemecku (2014) bol zbor ocenený zlatou medailou a víťazom mužských zborov, zlatou medailou v kategórii duchovnej hudby a osobitným ocenením poroty za najlepšie predstavenie skladby R. Schumanna.
Chorvátsky prezident v roku 2013 zbor ocenil za vynikajúce zásluhy v kultúre za rozširovanie chorvátskeho kultúrneho dedičstva vo svete a za zisk medzinárodných ocenení v zborovom speve.
Medzi hlavné diela, ktoré sú súčasťou repertoáru zborového súboru, patrí Sunková kantáta Milosť milosrdenstva Panny Márie, Cherubiniho Requiem, Stipišićovo oratorium Vzkriesenie Ježiša Krista a Papandopulovo oratorium Utrpenie nášho Pána Ježiša Krista.
Hudobní hostia 2016
Mužský spevácky zbor Bélu Bartóka
Mužský spevácky zbor Bélu Bartóka z Pécs pod vedením dirigenta Prof. Dr. Tamása Laknera - víťaz kategórie mužských zborov na XII. Medzinárodnom zborovom festivale 2014 v Číne.
Zbor bol založený v roku 1945, pôvodne ako čisto mužský zbor robotníkov. Tamás Lakner (profesor na univerzite v Pécsi) dirigoval súbor od roku 1980. S neustále sa zvyšujúcim počtom mladých spevákov popri zrelejších hlasoch Mužský zbor Béla Bartóka dosiahol pozoruhodného úspechu, odceneného nie menej ako 38 výhrami národných a medzinárodných zborových súťaží a festivalov.
Cambiar La Música
Dievčenský zbor Cambiar La Música z Pohronskej Polhory pod vedením Veroniky Veverkovej - absolútne víťazky Medzinárodnej zborovej súťaže Praga Cantat 2014, Absolútne víťazky Festivalu V. F. Bystrého Banská Bystrica 2015
Detský zbor Jitro
Absolútny víťaz Medzinárodného festivalu detských a mládežníckych zborov 2015
Akademický spevácky zbor VŠB-TU Ostrava
Akademický pěvecký sbor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava
(APS VŠB-TUO) je komorní smíšený sbor, jehož členy jsou studenti nebo absolventi ostravských středních a vysokých škol. Vznikl v roce 2007 jako studentská organizace, která volně navázala na středoškolský Komorní sbor EXIL při Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě (2000–2007). Uměleckým vedoucím, dirigentem a srdcem sboru byl v letech 2000–2014 Jan Mlčoch. Pěvecké seskupení získalo řadu ocenění a účastní se festivalů v Evropě, ale i v daleké Argentině. Je řazen mezi významné představitele akademického sborového zpěvu. Za svou existenci natočil 4 CD.
Dirigentem a uměleckým vedoucím je od roku 2015 Adam Sedlický, absolvent hry na klavír ve třídě Mgr. art. Dariny Švárné a dirigování u doc. Štefana Sedlického na Konzervatoři v Žilině. Na začátku studia dirigování začal spolupracovat jako asistent v orchestru žilinské konzervatoře s dirigenty Karolem Kevickým a Igorem Bullem. V sezóně 2012/2013 byl asistentem dirigenta v Bratislavském dětském sboru. Od sezóny 2011/2012 je šéfdirigentem Moravskoslezské Sinfonietty a taktéž od roku 2012 je dirigentem Velkého dechového orchestru Májovák z Karviné, se kterým absolvoval koncertní zájezd do Slovinska a Rakouska. V současnosti je studentem 1. ročníku Mgr. studia orchestrálního dirigování ve třídě MgA. Jaroslava Kyzlinka na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. V minulém akademickém roce absolvoval semestrální studium na Hudební akademii v Krakowě. Zúčastnil se mistrovských dirigentských kurzů pod vedením známého polského dirigenta Gabriela Chmury.
Projekty | Spolupráce
2015 Inaugurační koncerty nového dirigenta APS VŠB-TUO Adama Sedlického
2014 Rok české hudby s APS VŠB-TUO (Projekt podpořený městem Ostrava a projektem Rok české hudby 2014)
2013 Rumunsko, výjezd „Za českými krajany…“
2012 Premiéra Light Mass Vytautase Miškinise a Janáčkův Otčenáš
2012 Vánoční oratorium J. S. Bach – spolupráce s Janáčkovou konzervatoří a gymnáziem v Ostravě
2011 II. Mezinárodní festival pěveckých sborů Visegrádské čtyřky, festival pod taktovkou APS
2010 Spolupořádání Festivalu mužských pěveckých sborů a Ostrava zpívá
2009 I. Mezinárodní festival pěveckých sborů Visegrádské čtyřky, festival pod taktovkou APS
Soutěže | Festivaly
2015 Laudate Dominum (Litva), první místo, Cena za nejlepší zpracování povinné skladby
2015 Akademická Bánská Bystrica (Slovensko), zlaté pásmo, Cena rektora UMB za působivou dramaturgii
2014 Mezinárodní sborový festival (Preveza, Řecko), stříbrné pásmo, Ocenění za nejlepší zpracování folklorní skladby
2013 Festival sborového umění (Jihlava, Česká republika), zlaté pásmo
2013 Festa Academica (Praha, Česká republika)
2012 Ohridský sborový festival (Ohrid, Makedonie), stříbrné pásmo
2011 Festival sborového umění (Jihlava, Česká republika), zlaté pásmo
2011 Praga Cantat, zlaté pásmo, Zvláštní cena poroty za vynikající dirigentský výkon
2011 Festa Academica (Praha, Česká republika)
2010 Mezinárodní sborový festival (Buenos Aires, Argentina)
2009 Festival Barborka (Wroclaw, Polsko)
2009 Festa Academica (Praha, Česká republika) – pod záštitou Václava Havla, 20. výroční sametové revoluce
2008 56th European Music Festival for young People (Neerpelt, Belgie), stříbrné pásmo
2008 Svatováclavský festival duchovní hudby (Žďár nad Sázavou, Česká republika)
2008 Festival renesančního zpěvu (Budapešť, Maďarsko)
2007 Semana Coral Internacional de Alava 2007 (Vitoria-Gasteiz, Španělsko)
2007 IX Jornadas Internacionales "Música Coral" 2007 (Burgos, Španělsko)
Žilinský miešaný zbor
Je amatérsky spevácky zbor, ktorý vznikol v roku 1954 pod záštitou mesta Žilina. V posledných rokoch patrí stále medzi najlepšie zbory na Slovensku. Počas svojej 60 ročnej existencie bolo cieľom zboru, a stále je, rozvíjanie umeleckej koncertnej činnosti prostredníctvom zborového spevu, interpretácia diel slovenských a zahraničných skladateľov, ktorí tvoria skladby na poli zborového umenia. Hlavným krédom zboru je šírenie zborového umenia a tradície, v neposlednom rade aj reprezentovanie mesta Žilina a Slovenska v Európe i vo svete. Trvalou a mimoriadne dôležitou koncertnou činnosťou zboru je spolupráca s profesionálnym Štátnym komorným orchestrom Žilina od roku 1990, ktorá obohacuje významnou mierou kvalitu hudobného života v Žiline. Zbor uviedol významné diela svetovej a domácej vokálno-inštrumentálnej tvorby (W.A. Mozart: Requiem, Omša C dur a D dur, F. Schubert: Omša As dur a G dur, A. Dvořák: Omša D dur, G.F. Händel: Mesiáš, G. Puccini: Messa di Gloria, P. Krška: Requiem a mnoho ďalších kompozícií). Je to dané počtom spevákov, ktorý sa pohybuje okolo 60 členov, čo v rámci Slovenska nie je bežné.
Omnia
Fakultný miešaný spevácky zbor OMNIA vznikol na Žilinskej univerzite v roku 2003 transformáciou dievčenského speváckeho zboru. Počas svojho pôsobenia sa zbor zúčastnil na mnohých medzinárodných súťažiach a festivaloch. Na súťaži Akademická Banská Bystrica päťkrát získal Zlaté pásmo (2003, 2005, 2007, 2009, 2013) a Cenu Matice Slovenskej za rozvoj slovenského interpretačného umenia v oblasti zborového spevu, rovnako úspešne zbor obstál na súťaži "Sviatky piesní 2006" v Bratislave a na festivale "Canti veris Praga 2010" získal hlavnú Cenu Zdeňka Lukáše. Medzi posledné významné ocenenia patrí 1. miesto v kategórii komorných miešaných zborov, ktoré OMNIA získala na medzinárodnej súťaži "IFAS" v Pardubiciach (júl 2012), 1. pásmo s cenou poroty za dramaturgiu na Celoštátnej súťaži zborového spevu dospelých v Banskej Bystrici (október 2012) a dve zlaté medaily na World Choir Games v Rige (júl 2014). Zbor taktiež úspešne reprezentoval Slovensko na festivaloch v Poľsku, San Marine, Španielsku, Taliansku, Francúzsku a Holandsku.
Miešaný zbor konzervatória Žilina
Zbor bol vytvorený na škole už v r. 1956. Výraznejší rozvoj zborového spevu nastal príchodom dir. A. Kállaya v r. 1962, počas jeho vedenia získal zbor množstvo hodnotných ocenení na domácich i medzinárodných súťažiach. V r. 1971 viedol teleso dir. R. Uškovitš už ako Dievčenský zbor. Zbor viackrát vystupoval v Štúdiu mladých s dielami Purcella, D. Kardoša, E. Suchoňa, P. Ebena, Z. Kodályho, A. Moyzesa, M. Schneidra-Trnavského, A. Dvořáka, ale aj W. A. Mozarta, F. Schuberta, G. Verdiho. Od roku 2009 pod vedením doc. Š. Sedlického a Mgr. art. A. Bomborovej začína zbor opäť nadväzovať na tradície zborového spevu na Konzervatóriu v Žiline. V r. 2013 absolvovali koncertný zájazd v Budapešti a v máji 2014 na celoštátnej súťaži Mládež spieva v Rimavskej Sobote celovečerným koncertom otvárali túto významnú udalosť.
Paulaetus ensemble
Je zoskupenie mladých so vzťahom k zborovému umeniu. Poznajú sa z viacerých zborov pôsobiacich u saleziánov v Žiline. Príznačný názov Paulaetus ensemble je zložený z latinského paulus (malý), laetus (radostný) a ensemble (zoskupenie), čo vyjadruje ich postoj k spoločnému spievaniu v takejto komornej zostave. Paulaetus ensemble vznikol v roku 2015 a umeleckou vedúcou je Barbora Brosová Lipková.
Zbor sv. Ladislava
Zbor sv. Ladislava vznikol koncom 70. rokov minulého storočia ako amatérska skupinka mladých ľudí túžiacich po speve pri sv. omšiach. Z pôvodne mládežníckeho zboru sa postupom času transformoval na približne 40-členný miešaný chrámový zbor. V priebehu rokov nahral 5 zvukových nosičov. V súčasnosti účinkuje najmä počas bohoslužieb vo farskom kostole sv. Ladislava vo vianočnom a veľkonočnom období. V posledných rokoch koncertoval vo Varíne, Púchove, Udiči, Mojtíne a Rakovej. Na Sviatok Božieho tela 19.6.2014 zbor vystúpil na slávnostnej sv. omši a oslavách 75. výročia založenia farnosti v Muttergotteskirche vo Viedni. V októbri 2014 a 2015 bol hosťom medzinárodného zborového festivalu Voce Magna v Žiline. V júni 2015 vystúpil na spoločnom koncerte s organistom Markom Dietrichom v piaristickom kostole v Prievidzi. V októbri 2015 na celoslovenskej súťaži dospelých zborov v Košiciach zbor získal strieborné pásmo. Posledným veľkým vystúpením bol koncert v kostole San Girolamo v Ríme v apríli 2016 za účasti p. Petra Dvorského, zástupcov veľvyslanectiev SR v Taliansku a Vatikáne a ďalších významných hostí.
PaeDr. Eva Kyšková (1979) je absolventkou žilinského konzervatória v hre na klavíri. Študovala hudobnú výchovu s nástrojom na Žilinskej univerzite, neskôr absolvovala študijný pobyt na Hochschule für Musik und Theater v Rostocku. Pedagogicky pôsobí na ZUŠ a Katolíckej spojenej škole v Rajci. Vedie Detský zbor Škovránok pri ZUŠ, ktorý na celoslovenskej súťaži detských zborov „Mládež spieva“ v Prievidzi v roku 2015 získal ocenenie v zlatom pásme. Dirigentkou Zboru sv. Ladislava je viac ako 15 rokov.
www.facebook.com/zborsvladislava/timeline
Symfonický orchester Konzervatória Žilina
Hudobní hostia 2015
Hudobní hostia 2014
BROŽÚRA 2014 (PDF)
La Famiglia - chrámový spevácky zbor rodičov a mladých u saleziánov v Žiline
Zbor založil Ing. Peter Vrábeľ v roku 1997 ako Rodičovský spevácky zbor. Jeho prvou myšlienkou bolo spojiť rodičov detí, ktoré hrali v Detskom orchestri u saleziánov Žiline, a tiež vytvoriť hudobnú spoluprácu medzi týmito dvoma telesami. Spolu s Detským orchestrom uviedli úpravy kolied, Jánove pašie a liturgické spevy Zeleného štvrtku a Veľkého piatku od skladateľa Pavla Kršku. V roku 2004 prebral na čas vedenie zboru Ing. Jozef Mihalčin. Od roku 2006 je dirigentkou a umeleckou vedúcou Mgr. et Mgr. art. Barbora Brosová Lipková, PhD. V súčasnosti zbor stále aktívne spolupracuje s Detským orchestrom na slávnostných svätých omšiach a na koncertných vystúpeniach. Pribudlo veľa mladých spevákov a zbor si aktuálne buduje svoj repertoár, ktorý bude možné uvádzať aj na samostatných koncertoch, nie len v rámci liturgie.
Barbora Brosová (1985) pochádza zo Žiliny, kde hru na klavíri začala študovať na Základnej umeleckej škole Ladislava Árvaya u pani učiteľky Marty Hatiarovej. Ďalej pokračovala na Konzervatóriu v Žiline v triede Mgr. art. Ľudmily Fraňovej. Vzdelanie prvého a druhého stupňa vysokoškolského štúdia získala na Katedre hudobnej výchovy Pedagogickej Fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici v programe Hudobná výchova – Školské hudobné súbory. Následne na tej istej katedre získala v roku 2013 titul PhD. v odbore Didaktika hudobného umenia. V roku 2013 tiež úspešne ukončila štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici v odbore dirigovanie zboru v triede doc. Mgr. art. Štefana Sedlického, ArtD. V rokoch 2006 – 2009 bola korepetítorkou Štátnej opery v Banskej Bystrici. V rokoch 2010 - 2013 dirigentsky aktívne spolupracovala s Univerzitným miešaným speváckym zborom Mladosť pri UMB v Banskej Bystrici, s ktorým absolvovala niekoľko zahraničných zájazdov a súťaží a získala prestížne ocenenia. Od roku 2006 je dirigentkou a umeleckou vedúcou Chrámového zboru rodičov a mladých u saleziánov v Žiline – La Famiglia. Pôsobí tiež pedagogicky ako dirigent, asistent dirigenta alebo korepetítor v niekoľkých ďalších hudobných telesách.
Sursum Corda
Začiatky činnosti zboru sa viažu k roku 1994, keď začala skupina ľudí z dvoch susedných obci Rosiny a Trnového nacvičovať piesne a vystupovať pod vedením zbormajstra Ladislava Ďurošku. Po rozdelení (v roku 1996) začal zbor vystupovať ako samostatný zmiešaný spevácky zbor s názvom Sursum Corda. V období vzniku mal zbor okolo 35 členov. Počas pôsobenia sa zbor predstavil v okolitých obciach (Trnové, Višňové, Bytčica, Rajecké Teplice, Rajecká Lesná...) pri rôznych príležitostiach (Dni obcí, Dni seniorov, Dni matiek, či na festivalových podujatiach...) Zo vzdialenejších lokalít možno spomenúť vystúpenie na Spiši v obci Lendak v roku 2004 alebo vystúpenie v zahraničí v Moravskej Novej Vsi (Česká republika) na jar v roku 2009. Zbor sa stal známym aj na Kysuciach - Turzovka, Korňa (1998), Stará Bystrica (1999), Radôstka (1999), Snežnica (2000), Radoľa (2001), Vychylovka (2002 - 2004), Oščadnica (2005).
Tomáš Vrškový Od septembra 2009 vedie zbor absolvent žilinského konzervatória Bc. Tomáš Vrškový, DiS.art., ktorý v súčasnosti študuje na Akadémii muzických umení v Banskej Bystrici odbor "dirigovanie" v triede pána docenta Štefana Sedlického. Príchod mladého a talentovaného dirigenta do zboru sa čoskoro prejavil aj na kvalite zboru. Upravila sa interpretácia niektorých piesní a obohatil sa repertoár o mnohé nové skladby. Zbor začal viac vystupovať na samostatných koncertoch (v Dolných Kočkovciach (2010, 2011), v Rajeckých Tepliciach (2010), v Čiernom pri Čadci (2010, 2011), v Kysuckom Novom Meste (2011), v Ludrovej na Liptove (2011), vo Višňovom (2011), v Domaniži (2011). Významnou udalosťou pre zbor bola účasť na festivale "Bojňanské zvony" v obci Bojná v okrese Topoľčany v septembri 2011. V roku 2012 mal zbor vystúpenie v Zákopčí, v Strečne a pre veľký záujem niekoľkokrát v Oščadnici a tiež adventný koncert v Bolešove pri Ilave. Odzneli tam diela významných autorov Eugen Suchoň, Mikuláš Schneider-Trnavský, Sergej Rachmaninov, G.Young, G.P. da Palestrina, D.S. Bortňanskij, Christopher Tye, ako i diela slovenských súčasných autorov Víťazoslav Kubička, Zuzana Kovalčíková. Rok 2013: Veľkonočný koncert v Oščadnici, vystúpenie v Rajeckej Lesnej,koncert v Melči pri Opave.
Zbor svätého Ladislava
Korene speváckeho zboru spadajú do konca sedemdesiatych rokov minulého storočia, kedy sa v Rajci postupne sformovala malá amatérska skupinka mladých ľudí túžiacich po speve pri sv. omšiach. Po páde komunizmu sa teleso prirodzene rozrástlo a jeho ďalšou aktivitou sa stalo koncertovanie a reprezentovanie mesta Rajec na rôznych podujatiach či súťažiach doma i v zahraničí. V tomto období sa vedenia zboru ujala Martina Pekaríková - vtedy študentka konzervatória a spevokol dostal názov ,,Zbor svätého Ladislava“. V priebehu niekoľkých rokov sa v zbore vystriedali ďalšie dirigentky: Ľubica Mieresová, Martina Lišková a Mária Škorvánková. Chrámový spevácky zbor absolvoval a dodnes absolvuje mnoho významných vystúpení. Vystupoval v partnerských mestách v Taliansku, Maďarsku, Francúzsku a v Česku, v roku 1993 získal hlavnú cenu na súťaži speváckych zborov v Holandsku. V súčasnosti teleso získalo podobu početného miešaného zboru. Účinkuje najmä počas bohoslužieb vo farskom kostole sv. Ladislava vo vianočnom a veľkonočnom období, v posledných rokoch koncertoval vo Varíne, Púchove, Mojtíne a Rakovej. Na Sviatok Božieho tela zbor vystúpil na slávnostnej sv. omši a oslavách 75-výročia farnosti v Muttergotteskirche vo Viedni. Zbor svätého Ladislava má na svojom konte MG a CD nosiče: Chceme prísť k Vám (1992), Všadeprítomná (1996) , Som to ja (2003), Prišla láska na svet (2009). Repertoár zboru je veľmi široký. Obsahuje najmä sakrálne skladby: piesne cezročné, adventné, vianočné, veľkonočné, gospelové piesne, vlastná tvorba a spevy z Taizé.
Eva Mieresova - Kyšková (1979) pôsobí ako učiteľka hudby, korepetítorka a dirigentka na ZUŠ a KSŠ sv. Jána Vianneyho v Rajci. Študovala na konzervatóriu v Žiline odbor „hra na klavíri“, po absolutóriu pokračovala na Žilinskej univerzite v štúdiu Hudobnej výchovy a klavíra. Absolvovala ročný študijný pobyt na Hochschule für Musik und Theater v Rostocku, kde sa špecializovala na nemeckú klavírnu literatúru a didaktiku Hudobnej výchovy. Zbor sv. Ladislava vedie 12 rokov.
Miešaný zbor Konzervatória Žilina
Zbor bol vytvorený na škole už v r. 1956. Výraznejší rozvoj zborového spevu nastal príchodom dir. A. Kállaya v r. 1962, počas jeho vedenia získal zbor množstvo hodnotných ocenení na domácich i medzinárodných súťažiach. V r. 1971 viedol teleso dir. R. Uškovitš už ako Dievčenský zbor. Zbor viackrát vystupoval v Štúdiu mladých s dielami Purcella, D. Kardoša, E. Suchoňa, P. Ebena, Z. Kodályho, A. Moyzesa, M. Schneidra-Trnavského, A. Dvořáka, ale aj W. A. Mozarta, F. Schuberta, G. Verdiho. Od roku 2009 pod vedením doc. Š. Sedlického a Mgr. art. A. Bomborovej začína zbor opäť nadväzovať na tradície zborového spevu na Konzervatóriu v Žiline. V r. 2013 absolvovali koncertný zájazd v Budapešti a v máji 2014 na celoštátnej súťaži Mládež spieva v Rimavskej Sobote celovečerným koncertom otvárali túto významnú udalosť.
Annna Kureková vyštudovala cirkevnú hudbu na Konzervatóriu v Žiline a v hudobných štúdiách pokračovala na Akadémií umení v Banskej Bystrici v odbore zborové dirigovanie pod pedagogickým vedením Štefana Sedlického. Popri štúdiu sa venovala neštandardným hudobným projektom a kompozícií. Ako študentka na AU založila občianske združenie Hudobné divadlo EDEN s ktorým zrealizovala niekoľko autorských projektov: muzikál „Ten istý“, cyklické benefičné koncerty zamerané na boj proti AIDS s názvom „Koncert pre Anjelov“. V spolupráci so Žilinským miešaným HD EDEN založilo aj Medzinárodný festival Žilina Voce Magna, ktorého piaty ročník je už v príprave a celkovej réžií Žilinského miešaného zboru.
Vokálny ansámbel Vox Aurumque, Trnava
Schola Academica, Budapešť
Vokálne zoskupenie Unanime, Rzesow
Young MEN'S Voices, Žilina
Cantica Collegium musicum Martin
Peter Špilák