HUDOBNÍ HOSTIA – FESTIVAL VOCE MAGNA 2024
Lunae Kammarkör (SWE)
Lunae Kammarkör založili v roku 2017 bývalí študenti Štokholmského hudobného gymnázia v spolupráci s jedným z najúspešnejších zborových dirigentov vo Švédsku Bengtom Ollénom.
Odvtedy sme sa stali známym zborom v Štokholme, ktorý napĺňa kostoly poslucháčmi, ktorí túžia počuť nás spievať.
Náš repertoár tvoria zborové skladby z rôznych epoch, vrátane hudby súčasných skladateľov ako Francis Paulenc, G. F. Händel, Bach, Mozart a OlaGjeilo.
Campanella Olomouc (CZ)
Spevácky zbor Campanella bol založený v roku 1967. Od svojho založenia je zbor významnou súčasťou kultúrneho života mesta Olomouca. Počas svojej existencie usporiadala Campanella viac ako 2500 koncertov a absolvovala množstvo koncertných turné po rôznych krajinách Európy, Ázie, Ameriky a Afriky, vrátane úspešnej reprezentácie na medzinárodných zborových festivaloch a súťažiach.
Campanella je jedným z popredných detských zborov v Českej republike. Je najvyspelejším zborom ZUŠ CAMPANELLA Olomouc a navštevujú ho speváci vo veku 10 – 18 rokov, ktorí absolvovali niekoľkoročnú zborovú prípravu z prípravných speváckych oddelení. Zborová výchova v ZUŠ CAMPANELLA je dobre fungujúci organizmus, ktorý tvoria štyri vekovo diferencované prípravné zbory – Chrobáčiky, Berunky, Mladšie Campanella a hlavný zbor Campanella. Campanella pravidelne vystupuje na kultúrnych a spoločenských akciách v Olomouci av Olomouckom kraji, sálach a kostoloch.
Repertoár zboru je veľmi široký a všestranný a siaha od gregoriánskeho chorálu, renesančnej polyfónie a klasicizmu až po súčasných autorov. Veľkú časť repertoáru zboru tvoria ľudové piesne z celého sveta.
Zbor diriguje Jana Synková.
Dievčenský spevácky zbor Lajosa Bárdosa, Univerzita Debrecín (HU)
Univerzitný spevácky zbor Lajosa Bárdosa založil v r. 1975 Zsolt Szesztay. Pod
vedením zakladajúceho dirigenta zbor úspešne reprezentoval univerzitu na domácich aj zahraničných súťažiach a festivaloch.
Následne zbor dirigovali známi dirigenti ako Dénes Szabó, Péter Ordasi, Sándor Kapdebó a Anett Fógel-Veres.
Od roku 2022 spevácky zbor diriguje Mónika Végh, vedúca katedry Teórie hudby a
dirigovania Univerzity v Debrecíne. Členky zboru sú študentkami umeleckých odborov,
študujú hru na flautu, spev, hru na organ, klavír, teóriu hudby alebo dirigovanie.
V nedávnej minulosti spevácky zbor absolvoval množstvo koncertov v Maďarsku, ako
samostatné teleso aj v spolupráci so symfonickými orchestrami.
Repertoár zboru obsahuje hudbu od obdobia renesancie až po súčasnú tvorbu.
Dievčatá rady interpretujú diela a capella rovnako ako oratorické diela.
Na jeseň v roku 2023, na Medzinárodnej zborovej súťaži „Music and Sea” v gréckej
Paralii, si zbor vyspieval Grand Prix. V roku 2025 zbor oslávi 50. výročie svojej existencie.
Dirigent: Dr. Mónika Végh
Koncertné spojenie Žilinského miešaného zboru a Cantica Collegium Musicum Martin (SK)
Dva spevácke zbory s bohatou históriou si na festivale Voce Magna 2024 zaspievajú spoločne.
Zbor diriguje Štefan Sedlický.
HUDOBNÍ HOSTIA – FESTIVAL VOCE MAGNA 2023
Severáček (CZ)
Od svojho založenia v roku 1958 Jiřinou a Milanom Uherkovými je Severáčik veľkou “zborovou rodinou”. Dvestotridsať dievčat a chlapcov od štyroch do osemnástich rokov spieva v štyroch prípravných oddeleniach a v koncertnom zbore.
Za šesť desaťročí svojej existencie Severáček preukázal svoje výnimočné kvality mnohými víťazstvami na domácich i zahraničných súťažiach, okrem iného štyrikrát v španielskom Cantonigros, v estónskom Pärnu, štyrikrát v gréckej Preveze a na Rodose, 2x na britskom ostrove Jersey, 5x v belgickom Neerpelte, vo francúzskych mestách Nantes a Tours, v talianskom Arezze, v slovinskom Celje, vo švajčiarskom Winterthure, 3x v Prahe, 3x v Bratislave, 3x v talianskom Riva del Garda (spolu vyše 35 prvých cien). Medzi ďalšie medzinárodné úspechy patria tri prvé ceny, víťazstvá v kategóriách a cena za najlepšiu dramaturgiu na medzinárodnej súťaži Slovakia Cantat v Bratislave v apríli 2019 a dve víťazstvá a Veľká cena Petra Ebena na Medzinárodnom festivale adventnej a vianočnej hudby v Prahe v novembri 2019. V roku 2022 získal zbor dve prvé ceny Cum Laude na Medzinárodnej zborovej súťaži v Neerpelte v Belgicku.
Nadšené ovácie publika sprevádzali Severáčka doteraz na troch kontinentoch – v dvadsiatich krajinách Európy, v Sýrii a Jordánsku, v USA, Kanade, Južnej Kórei a Japonsku. Severáček je tiež hosťom festivalu Pražská jar a ďalších medzinárodných hudobných festivalov (napr. Bazilej, Paríž, Toronto, Belehrad, Atény, Barcelona, Brno).
Severáček pravidelne nahráva pre rozhlas a televíziu, na svojom konte má niekoľko gramofónových platní a osem CD. Významná je jeho spolupráca s našimi poprednými orchestrami (napr. s Českou filharmóniou v decembri 2018), dirigentmi a opernými domami (najmä s Divadlom F. X. Šaldu v Liberci).
Repertoár zboru zahŕňa skladby všetkých štýlov, od stredovekej hudby až po súčasné, často experimentálne zborové kompozície. Značnú časť z nich tvoria úpravy ľudových piesní spievaných väčšinou v pôvodnom jazyku.
Roky strávené v Severáčku poznačili všetky jeho generácie. Okrem stoviek hudobných pedagógov je medzi jeho bývalými členmi mnoho profesionálnych hudobníkov a spevákov a operných sólistov možno počuť nielen na popredných domácich operných scénach, ale aj v Mníchove, Drážďanoch či Paríži.
Zbormajsterkou a umeleckou vedúcou Severáčku je Silvie Langrová, absolventka Konzervatória Pardubice a Univerzity Hradec Králové. Je pozývaná do národných a medzinárodných porôt (okrem iného Llangollen, Cantonigros), organizuje zborové prehliadky a semináre. V roku 2016 získala Cenu Františka Lýska od Unie českých pěveckých sborů za svoju zborovú dirigentskú činnosť.
Sol Oriens (HU)
Zbor Sol Oriens vznikol v roku 1990 ako nezávislé teleso, ktoré nie je podporované žiadnou inštitúciou ani školou. Členovia zboru, ktorí pochádzajú prevažne z okruhu profesionálov milujúcich hudbu, sú rôzneho veku a povolania. Vytvorili súdržné a vo všetkých oblastiach života podporujúce spoločenstvo.
Repertoár súboru zahŕňa diela súčasných maďarských a zahraničných skladateľov, majstrovské diela obdobia romantizmu a renesancie, ako aj skladby hudobníkov, ktoré v dnešných koncertných sálach zaznievajú len zriedkavo. Pripisuje sa im niekoľko premiér. Na svojich koncertoch okrem skvostov a capella veľmi často uvádzajú aj oratóriá. Na svojom konte majú niekoľko nahrávok a počas 32 rokov svojej existencie sa zúčastnili na mnohých súťažiach a festivaloch. Koncertovali v mnohých európskych krajinách, ďalej v Egypte, Južnej Afrike a Havajských ostrovoch.
Ich súčasný dirigent Ádám Mike, ktorý je zároveň vysokoškolským pedagógom a skladateľom, bol v rokoch 2016 až 2021 ich pomocným dirigentom a od roku 2022 je ich šéfdirigentom.
Choir of Slovak Teachers (SK)
Vznikol v marci 1921 v Trenčíne. Od svojho vzniku pôsobí ako národné, reprezentačné, učiteľské, mužské, vokálne teleso s
celoslovenskou pôsobnosťou. Jeho trvalým sídlom je už od roku 1933 Domov SZSU v Trenčianskych Tepliciach. Zakladajúcim dirigentom SZSU bola významná osobnosť hudobného života na Slovensku, prof. Miloš Ruppeldt, ktorý dirigoval zbor v rokoch 1921 – 1943. Teleso nepretržite napredovalo pod vedením ďalších významných osobností slovenskej hudobno- vokálnej kultúry ako prof. Ján Strelec, prof. Ján Valach, prof. Dr. Juraj Haluzický. Zbor pod ich vedením sa vypracoval na teleso s vysokou vokálnou úrovňou a úspešne sa prezentoval na európskych pódiách, kde sa stal laureátom viacerých významných ocenení, ako bronzová a strieborná medaila na súťaži v Llangollene (Veľká Británia – 1964 a 1965). Zbor dosiahol nebývalý interpretačný umelecký rozmer a zároveň aj najväčší personálny rozmach so stabilným počtom viac ako 80 členov. Tradíciu vedúcich dirigentských osobností naplnil prof. Peter Hradil v rokoch 1977 – 2001, kedy sa zintenzívnili zahraničné kontakty zboru, ktoré presiahli rámec Európy.
SZSU sa úspešne prezentoval na viacerých medzinárodných súťažiach, kde pravidelne získaval vzácne ocenenia (1985 Tolosa, 1987 Gorizia, 1991 Llangollen, 1992 Atény, 1995 Neuchatel – všade získal v silnej medzinárodnej konkurencii 2. miesto). Najvyššie
ocenenia, zlaté medaily zbor získal na prestížnych medzinárodných súťažiach v roku 1995 v Litomyšli a v roku 1996 v Powell River v Kanade a zároveň vystúpil koncertne v USA. Posledným vrcholom medzinárodných ambícií SZSU pod vedením prof. Hradila bol v júli 2001 koncertný zájazd do Tokia v Japonsku. Od januára 2002 prevzal funkciu dirigenta a umeleckého vedúceho SZSU žiak profesora Hradila, prof. Štefan Sedlický. Pod jeho vedením zbor v priamej spolupráci so súčasnými hudobným skladateľmi naštudoval a koncertne uviedol do repertoáru viacero diel vytvorených pre interpretáciu SZSU. Pod umeleckým vedením prof. Sedlického boli publikované nahrávky albumov Hoj, zem drahá; Korunovácie Márie, manželky Maximiliána II.; Milénium; Tam medzi Horami; Koledy; Hymny a ďalšie. V zahraničí dirigoval SZSU v Českej republike, na Ukrajine, v Poľsku, Maďarsku, Španielsku, Taliansku, vo Švajčiarsku, vo Francúzku. Na Svetovej olympiáde zborového spevu v lotyšskej Rige, v roku 2014 pod vedením prof. Štefana Sedlického, získal SZSU v kategórii „mužské zbory“ zlaté pásmo.
V roku 2019 zbor získal pod vedením prof. Sedlického cenu absolútneho víťaza “Grand Prix” na medzinárodnom súťažnom festivale Slovakia Cantat 2019 v Bratislave, dve zlaté pásma v kategóriách sakrálna a folklórna tvorba, ako aj cenu pre dirigenta zboru za najlepší dirigentský výkon.
Cantica Collegium Musicum Martin (SK)
Komorný miešaný zbor.
Bol založený vo februári 1991. V roku 1994 prevzal umelecké vedenie a dirigovanie Štefan Sedlický. Zbor úspešne reprezentuje mesto Martin a Slovensko doma i v zahraničí.
V rokoch 1997 – 1998 absolvoval sériu koncertov v Nemecku a Rakúsku. V apríli 2002 vystúpil v holandskom Hoogeveene aj pred holandskou kráľovnou Beatrix. V októbri 2005, počas turné späť do Holandska, absolvoval zbor sériu mimoriadne úspešných koncertov. V roku 2007 bol zbor okrem množstva vystúpení na domácej pôde pozvaný najmä do Ríma a Vatikánu, kde koncertoval v Bazilike svätého Petra a na audiencii u pápeža Benedikta XVI. Začiatok roka 2009 sa niesol v znamení koncertov Missa assumpta est Maria od Marca Antoina Charpentiera – v spolupráci s Trnavským komorným orchestrom (TKO). V spolupráci so Štátnym komorným orchestrom Žilina a ďalšími orchestrami (TKO, Camerata Novisoliensis, Solamente naturali…) zbor uviedol viacero významných vokálno-inštrumentálnych diel, napr. Omša D dur (Antonín Dvořák), Requiem (W. A. Mozart), Missa assumpta est Maria (M. A. Charpentier), Veľkonočné oratórium (J. S. Bach), Mesiáš (G. F. Händel), Missa Sancti Cyrilli et Methodii (M. Haydn), Korunovačná omša (W. A. Mozart) a iné. Medzi významné úspechy Cantica patria ceny získané na medzinárodných súťažiach:
V roku 2001 získala Cantica druhé miesto na medzinárodnej súťaži komorných zborov v Jihlave (Česká republika), v októbri 2008 získala hlavnú cenu na Medzinárodnom festivale hudobného romantizmu vo Vlachovom Březí (Česká republika), v lete 2010 získala cenný úspech – zlatú medailu na svetovom festivale Grand Prix Pattaya v Thajsku, v októbri 2012 zbor získal tri najvyššie ocenenia na svetovom festivale Praga Cantat v Prahe.
Jún 2013 – účasť na XII. poľskom festivale morských piesní krajín Vyšehradskej skupiny v poľskom Wejherowe pri Baltskom mori.
September 2013 – 2. miesto na súťažnom festivale Liviu Borlan v Baia Mare, Rumunsko
Jún 2014 – účasť na svetovom festivale Cantate Adriatica v San Maríne
August 2015 – úspešná reprezentácia v Báčskom Petrovci, Srbsko
September 2016 – dve zlaté pásma na svetovom festivale Canco Mediterrania v Lloret de Mar a Barcelone
August 2017 – úspešná účasť na festivale hudobných zborov v Paríži
Júl 2018 – zlatá medaila na Svetovej zborovej olympiáde v Tshwane v Juhoafrickej republike v kategórii sakrálna hudba a capella
August 2019 – dve zlaté medaily a zaradenie do kategórie TOP LEVEL na 4. európskej zborovej olympiáde v Göteborgu vo Švédsku
Október 2022 – 1. miesto v kategórii komorných miešaných zborov na Svetovom súťažnom festivale v Magdeburgu v Nemecku
Apríl 2023 – Grand Prix 7. Vietnamská zborová súťaž v HoiAn
September 2023 – 1. miesto na súťaži Voices for Peace v Perugii/Assisi, Taliansko.
Cantica doteraz vydala štyri profilové CD (1998, 2002, 2011, 2016) a v roku 2011 sa podieľala na zvukovej nahrávke zborových skladieb majstra Jána Cikkera pri príležitosti výročia jeho narodenia (1911). Zbor vystúpil na rôznych podujatiach v 16 krajinách sveta.
Mixed Choir of Žilina (SK)
Dospelý miešaný spevácky zbor s takmer 70 ročnou tradíciou (1954). Vďaka profesionálnemu vedeniu a pravidelnému koncertovaniu patríme dlhodobo k najlepším speváckym zborom na
Slovensku. Dnes máme okolo päťdesiat spevákov, čím sa u nás radíme medzi najväčšie telesá svojho druhu. Popredné umiestnenia a ocenenia sme získali aj na mnohých medzinárodných súťažiach.
V repertoári máme svetské a duchovné diela slovenských aj zahraničných skladateľov upravené pre zborový spev, ktoré vďaka množstvu spevákov dokážeme ponúknuť v originálnej dramaturgii. Uviedli sme viaceré významné diela svetovej a domácej vokálno-inštrumentálnej tvorby ako napríklad: W. A. Mozart – Requiem, Omša C dur a D dur, F. Schubert – Omša As dur a G dur, A. Dvořák – Omša D dur, G. F. Händel
– Mesiáš, G. Puccini – Messa di Gloria, P. Krška – Requiem, P. Iršai – Kyrie a mnoho ďalších kompozícií.
Spolupracujeme s niekoľkými profesionálnymi orchestrami. Mimoriadne si ceníme najmä naše partnerstvo so Štátnym komorným orchestrom Žilina, ktoré vzniklo už v roku 1990 a výrazne obohacuje kvalitu hudobného života v Žiline. Našim cieľom je šírenie zborového umenia a tradície, pomocou kvalitnej umeleckej koncertnej činnosti, ale aj poskytovanie kultúrneho vyžitia ľuďom, ktorí majú záujem o zborový spev. Sme organizátormi prestížneho Medzinárodného zborového festivalu a súťaže Žilina VOCE MAGNA, ktorý v roku 2023 oslávi už svoj 13. ročník. Hrdo reprezentujeme mesto Žilina a Slovensko v Európe i vo svete.
Dirigentom zboru je Prof. Štefan Sedlický, ArtD.
HUDOBNÍ HOSTIA – FESTIVAL VOCE MAGNA 2022
Mixed Choir Prelude Budapest (HU)
Spevácky zbor, ktorý pôsobí pri Univerzite Corvinus v Budapešti, vznikol v roku 1950 pod názvom Chorus Oeconomicus. Zbor tvorili študenti univerzity, prvým dirigentom bol István Mátrai, v tom čase takisto študent univerzity. Od svojho vzniku sa zbor aktívne zúčastňuje zborového života, festivalov, súťaží, buduje si medzinárodné kontakty.
Zbor následne viedli osobnosti ako Mihály Tóth, Albert B. Pódor, Mihály Szári a József G. Horváth. Po zborovej prestávke od roku 1988 sa činnosť obnovila v roku 1991 pod novým názvom Prelude pod vedením súčasného dirigenta Sándora Kabdebó-a.
V rokoch 1996 a 2000 zbor Prelud získal 3. miesto na Medzinárodnej zborovej súťaži Bélu Bartóka v Debrecíne v kategórii miešaných zborov a roku 2004 tamtiež v kategórii ženských zborov. V roku 1999 v Špitali /Nemecko/ na Medzinárodnej zborovej súťaži získali tretie miesto. Medzi úspechy zboru patrí 2.miesto na Medzinárodnej zborovej súťaži v Budapešti v roku 1999. Zbor sa hrdí víťazstvom na V. medzinárodnom festivale Zoltána Kodálya v roku 2009. Posledným veľkým úspechom je 3. miesto na XV. Zborovom festivale v Neuchateli /Švajčiarsko/. Okrem súťaží sa zbor zúčastňoval festivalov v Kolozsvári, Kragujevaci, Viedni, Autune či Nyíregyházi.
Veľký dôraz kladie spevácky zbor Prelud na koncertnú činnosť, naštudovali diela ako Vivaldi: Gloria, Händel: Mesiáš, Purcell: Dido a Aeneas, Mozart: Requiem, Liszt: Via Crucis, Beethoven: Omša C-dur, Verdi: Requiem, Gluck: Orfeusz a Euridika, Faure: Requiem. V roku 2002 zbor vydal svoj prvý CD nosič. Prelude mimo speváckych aktivít má bohatý spoločný program, členovia zboru chodia spolu na túry, do divadla, na futbalové zápasy, organizujú plesy a zúčastňujú sa svadieb svojich spevákov.
Mixed Choir PUNKT (CZ)
Miešaný spevácky zbor PUNKT vznikol zo študentskej iniciatívy v jeseni 2014 s cieľom interpretovať skladby študentov pražského konzervatória. Jeho zakladateľmi sú Jiří Trtík a Alena Jelínková, ktorá zbor vedie dodnes. Zbor vystupuje na školských akciách a koncertuje v Českej republike.
Od roku 2017 sa Punkt úspešne zúčastňuje na rôznych súťažiach. Stal sa absolútnym víťazom Festivalu zborového umenia v Jihlave (2017), na festivale Opava cantat dostal tri zvláštne ceny (2017) a v tom istom roku vystúpil na oslavách výročia Nežnej revolúcie v senáte a Dvořákovej sieni Rudolfína.Na medzinárodnej zborovej súťaži „Zlatna vila“ v Bosne a Hercegovine (2018) získal absolútne víťazstvo a cenu za renesančnú a duchovnú skladbu. Prvé miesto obsadili na „International Choir Contest“ v belgickom Genku (2019) a následne získal zlaté pásmo na „Praga cantat“ so zvláštnymi cenami za interpretáciu skladby M-dada-Z Lukáša Janaty a za dirigovanie Alene Jelínkovej
Počas svojho pôsobenia si PUNKT zaspieval v významným zborom Chanticleer z USA a vystúpil v Nórsku.
Zbor sa zameriava najmä na súčasnú hudbu, stále plní zámer podpory študentov kompozície a zaujíma sa o experimentálne poňatie zborovej tvorby.
Educatus (PL)
Miešaný zbor Educatus Pedagogickej univerzity v Krakove začal svoju činnosť v apríli 2000 z iniciatívy prof. Adama Korzeniowského, ktorý je doteraz dirigentom a umeleckým vedúcim zboru. Educatus je nielen akademickým kolektívom, ale aj skupinou priateľov s vášňou pre hudbu, ktorá prekvitá vďaka úžasnej atmosfére, ktorú vytvára dirigent a členovia.
Educatus interpretuje zborovú hudbu rôznych epoch a štýlov. So cťou reprezentuje univerzitu na rôznych festivaloch, súťažiach a koncertoch v Poľsku aj v zahraničí.
Počas 17 rokov fungovania sa Educatus spolu so Symfonickým orchestrom Poľského národného rozhlasu a Orchestrom Krakovskej opery zúčastnil na koncertoch Vivat Academia, Vivat Musica! Okrem toho sa zúčastnil na Educational Concerts a koncertoval na piatich ročníkoch Krakovského stretnutia akademických zborov. Pre zbor bolo obrovskou cťou, že bol pozvaný vystúpiť počas poslednej, siedmej pastoračnej návštevy pápeža Jána Pavla II. v Poľsku v roku 2002. Educatus sa zúčastnil aj na ďalších ročníkoch Festivalu vedy v Krakove a tematických koncertoch v rámci každoročnej Noci knižníc. Okrem toho sa v roku 2001 zúčastnil na Medzinárodnom vyšehradskom projekte v Olomouci (Česká republika). Zúčastnila sa aj na Medzinárodnom vedeckom fóre Poľsko-Ukrajina v soľnej bani “Wieliczka”.
Počas svojej 17- ročnej existencie zbor získal množstvo ocenení, zúčastnil sa súťaží v Poľsku aj v zahraničí. Grécko, Španielsko, Bulharsko, Švédsko, Nórsko, Dánsko, Nemecko, Švajčiarsko, Taliansko, Litva, Slovensko, Česká republika, Francúzsko sú miesta, ktoré sme navštívili a kde sme sa mohli podeliť o našu vášeň s ostatnými, ale hlavne zbierať spomienky a získavať skúsenosti, ktoré prekvitajú v každej ďalšej umeleckej sezóne.
Dúfame, že nasledujúce roky budú rovnako priaznivé a bohaté na zážitky. Spoločná vášeň, ktorou je láska k hudbe, nám umožňuje veriť, že to, čo robíme, má hlboký zmysel a teší nielen nás, ale aj našich poslucháčov.
Činnosť zboru prerušila pandémia Covid 19. Dnes je ženský zbor Educatus, ktorý po pandémii začal nacvičovať, nástupcom pôvodne miešaného zboru.
Ad una Corda (SK)
Pezinský chrámový zbor Ad Una Corda vznikol v novembri 1867 pôvodne ako Spevácky spolok v Pezinku. Po prvej svetovej vojne sa pod vedením národného umelca Eugena Suchoňa rozšíril na miešaný zbor. V priebehu 50. a 60. rokov 20. storočia bola aktivita zboru tlmená v dôsledku rastúceho komunistického protináboženského útlaku. Od roku 1995 nesie zbor názov Ad Una Corda. V súčasnosti sa zbor venuje predovšetkým interpretácii klasickej i modernej chrámovej hudby. Participuje na mnohých aktivitách, najmä súťažiach, festivaloch a koncertoch. Jeho pozoruhodné kvality potvrdzuje aj päť 1. miest na medzinárodných zborových súťažiach v Olomouci (1998), na Malte (2002), v Banskej Bystrici (2008), v kanadskom Powell River (2018), v Žiline (2018), ako aj Zlaté pásmo na medzinárodnej súťaži Musica Sacra v Bratislave (2007), či množstvo ďalších ocenení na súťažiach v Portugalsku, Estónsku, Francúzsku či Dánsku. Koncertoval v 15 európskych krajinách, Izraeli, USA i v Kanade. Účinkuje pri významných cirkevných slávnostiach a na festivaloch vážnej hudby (Bratislavské hudobné slávnosti, Musica sacra v Nitre, Cyrilometodské dni v Terchovej, Festival sakrálneho umenia v Košiciach a i.) či projektoch (tanečné divadlo Everest pre balet Slovenského národného divadla). O neobvyklej komunikatívnej schopnosti zboru počas vystúpení svedčí aj samostatný koncert na festivale Bažant Pohoda 2008. Spolupracoval s profesionálnymi orchestrálnymi telesami ako Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Slovenský komorný orchester, Musica Aeterna, Solamente naturali, Orchester ľudových nástrojov OĽUN, Pärnu City Orchestra, ďalej s neprofesionálnymi telesami ako Komorný orchester Technik a Trnavský komorný orchester. Na svojom konte má zbor 2 profilové CD (Ad Una Corda, 1999, Te Deum Laudamus, 2006) a verejné nahrávky pre Slovenský rozhlas. Zbor z vlastnej iniciatívy organizuje rad koncertných cyklov (Salve Musica Slovaca, Pax Christi, Musica Pasqua) a hudobných benefičných projektov (Cesty k sebe, Organissimo). Za svoju aktívnu činnosť bol zbor v roku 2000 ocenený Mestom Pezinok a v roku 2005 Bratislavským samosprávnym krajom. Na konci radu dirigentov formujúcich po desaťročia toto teleso je Marián Šipoš.
V aktuálnej sezóne 2021/2022 zbor uviedol v Pezinku Mozartove Requiem (nad koncertom prevzala záštitu prezidentka SR Zuzana Čaputová), premiéru skladby In Festo Domini Nostri slovenského skladateľa Mirka Krajčiho, ktorý dielo napísal na objednávku zboru Ad Una Corda k výročiu úmrtia významného pezinského rodáka – dirigenta a skladateľa Ľudovíta Rajtera. Minulý týždeň zbor hosťoval na veľkonočných koncertoch Štátneho komorného orchestra Žilina, kde pod taktovkou Olivera Dohnányiho uviedli Beethovenove oratórium Kristus na hore Olivovej. Aktuálne sa zbor pripravuje na vystúpenie na medzinárodnom festivale zborového umenia Žilina Voce Magna , ktoré ho čaká v máji.
Kysuca (SK)
Miešaný spevácky zbor Kysuca vznikol v roku 1977. Od svojho vzniku pracuje pri Mestskom kultúrnom stredisku – dnes KIC mesta Čadca. Najväčší podiel na vzniku tohto významného telesa mali p. Emil Helienek, prof. Vojtech Didi a Mgr. Pavol Kužma.
Zakladajúcim dirigentom MSZ Kysuca bol profesor brnenského konzervatória Petr Fiala, ktorému asistoval prof. Vojtech Didi. Na prelome rokov 1986/87 prevzal funkciu dirigenta a umeleckého vedúceho MSZ Kysuca Mgr. art. Pavol Procházka ArtD. Dirigentskú taktovku po ňom prevzal jeho syn Mgr. art. Ján Procházka. Od roku 2019 je dirigentom a umeleckým vedúcim zboru Mgr. art. Tomáš Vrškový.
MSZ Kysuca uskutočnil veľký počet koncertných vystúpení v rôznych mestách Slovenska a Česka a koncertoval v Bulharsku, Nemecku, Španielsku, Francúzsku, Rakúsku, Poľsku, Taliansku, Anglicku a na Malte. Pravidelne získaval vzácne ocenenia na medzinárodných súťažiach a festivaloch.
Zbor úzko spolupracuje s talianskymi zbormi Canta Con Noi a Coro Maddalene a najmä s Kysuckým komorným orchestrom mesta Čadca, s ktorým pravidelne vystupuje na vianočných a veľkonočných koncertoch v meste Čadca.
Cantica Collegium Musicum Martin (SK)
Cantica Collegium musicum Martin bol založený vo februári 1991. Prvým dirigentom bol Božidar Vongrej. V roku 1994 sa ujíma dirigovania Štefan Sedlický a hneď v r. 1995 získava zbor prvenstvo na celoštátnej súťaži komorných zborov vo Vranove nad Topľou a v r. 1996 v Dunajskej Strede. Zbor podnikol sériu koncertov v Nemecku, Rakúsku, Poľsku, San Marine, Paríži, Srbsku a v Hoogeveene (Holandsko) aj pred holandskou kráľovnou Beatrix. V roku 2007 zbor koncertoval v Bazilike Svätého Petra i na audiencii pápeža Benedikta XVI. V roku 2009 absolvoval sériu koncertov pod vedením Petra Breinera. V spolupráci s ŠKO Žilina a inými orchestrami zbor naštudoval množstvo závažných vokálno-inštrumentálnych diel, napr. Omšu D-dur (Antonín Dvořák), Requiem (W. A. Mozart), Missa assumpta est Maria (M. A. Charpentier), Veľkonočné oratórium (J. S. Bach), Mesiáš (G. F. Händel), Missa Sancti Cyrilli et Methodii (M. Haydn), Korunovačná omša (W. A. Mozart) a iné. K úspechom zboru patria ocenenia na medzinárodných súťažiach v Banskej Bystrici, Jihlave, Vlachovom Březí a v Prahe, v Pattayi (Thajsko) a Baia Mare (Rumunsko). K posledným úspechom patria dve zlaté pásma na festivale Canco Mediterrania v Lloret de Mar a Barcelone a zlatá medaila zo svetovej zborovej olympiády v juhoafrickom meste Tshwane v kategórii Sacred music a capella. Cantica vydala doteraz štyri profilové CD nosiče (1998, 2002, 2011, 2016).
HUDOBNÍ HOSTIA – FESTIVAL VOCE MAGNA 2021
Ondrášek komorní sbor (CZ)
Je nejstarším sborovým oddělením novojičínského sboru ZUŠ ONDRÁŠEK, který byl založen v roce 1967.
Komorní sbor vznikl spontánně v létě 2005 je tvořen z „odrostlých“ členů dětského sboru Ondrášek, kteří cítili potřebu dále se scházet a pokračovat ve sborové činnosti. Členy sboru jsou převážně studenti a absolventi vysokých škol a mají za sebou více jak 15 let sborové praxe, nespočet koncertů, soustředění, zájezdů a sborových festivalů. Sbor je držitelem významných ocenění a laureátem mnoha domácích i zahraničních festivalů: Praha, Plzeň, Bratislava, Neerpelt, Montreux, Cork, Guangzhou, Toruň, Londonderry, Kalamata, Jürmala, Lloret del Mar…
Po celou dobu svého trvání stojí v jeho čele sbormistr Josef Zajíček.
Bratislavský chlapčenský zbor (SK)
Pôsobí na slovenskej umeleckej scéne od r.1982. Jeho zakladateľkou, umeleckou riaditeľkou a dirigentkou je Mgr.Art. Magdaléna Rovňáková ArtD.
Teleso vzniklo ako Chlapčenský filharmonický zbor, aby sa neskôr transformovalo na Súkromnú základnú umeleckú školu, špecializovanú na chlapčenský zborový spev. Študuje tu priemerne 90 chlapcov vo veku 7 – 28 rokov. Spolupráca so symfonickými orchestrami (Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Viedenskí symfonici, Viedenský rozhlasový orchester, Hamburgskí symfonici…) obohatili repertoár telesa o desiatky oratórií, kantát a symfónií (J. S. Bach, L. Bernstein, B. Britten, A.Honegger, G. Mahler, C. Orff, C. Penderecký, M. Ravel, I. Stravinský, E. Suchoň…) pod taktovkami popredných svetových dirigentov (O. Lenárd, R.Štúr, B. de Billy, J.Conlon, A. Parrot, F. Luisi, R. Muti, J.Tate, E.Villaume a ďalší). Podnetná je spolupráca s orchestrami starých nástrojov.
V opere, balete a činohre stvárňujú chlapci pôsobivé detské úlohy. Zbor koncertuje po celom Slovensku, tlieskali mu poslucháči európskych veľkomiest (Berlín, Budapešť, Brusel, Londýn, Moskva, Paríž, Štokholm, Viedeň…), Ameriky (Chicago, Los Angeles, New York, San Francisco…), Kanady (Montreal, Ottawa, Toronto), Japonska (Osaca, Tokyo…), Izraela, Cypru, veľký úspech zbor zaznamenal na Taiwane.
Teleso disponuje širokým repertoárom sakrálnej a profánnej hudby. V jeho podaní možno počuť gregoriánske chorály, renesančnú hudbu, koncertné omše, štylizácie ľudových piesní aj tvorbu súčasných skladateľov. Viacerí slovenskí skladatelia mu venovali svoje skladby (Ľ. Bernáth, V.Gräffinger, I. Hrušovský, M. Kroupa, M.Kittner, P. Martinček, E. Suchoň, S.Šurin, I. Zeljenka.). Spolupracuje s vynikajúcimi svetovými aj slovenskými sólistami. Spoľahlivá vokálna technika sa uplatňuje vo všetkých hudobných žánroch, chlapci s radosťou spolupracujú aj so sólistami populárnej hudby.
Bratislavský chlapčenský zbor má na svojom konte 7 CD, 2 DVD filmy, nakrútené v spolupráci so Slovenskou televíziou, TV filmy a spoluprácu so svetovými filmovými spoločnosťami (Hallmark, Miramax…). Je držiteľom prvých cien zo súťaží v USA (Des Moines), Ruska (Moskva) a Talianska (Lecco) a mnohých významných ocenení, ako je Cena Ministra kultúry, Zlatá medajla prezidenta SR, Cena riaditeľa Osvetového centra a i. V zbore vyrástli mnohí sólisti a výborní zboroví speváci, z jeho radov vzišlo doteraz šesť mladých dirigentov. S telesom spolupracujú špičkoví slovenskí pedagógovia – sopranistky Mgr.Art. Miriam Garajová, Monika Maglayová a klaviristka Mgr. art. Dana Hajóssy, významný podiel na štúdiu novej zborovej literatúry má dirigent MgA. Gabriel Rovňák ml., PhD., ktorý v telese vyrástol a v súčasnosti patrí medzi jeho vedúce osobnosti.
Academic choir VŠB-TUO (CZ)
Akademický spevácky zbor VŠB-TUO je komorný zmiešaný zbor pod vedením dirigenta Adama Sedlického, ktorý reprezentuje Vysokú školu banskú – Technickú univerzitu Ostrava na českých a zahraničných festivaloch a organizuje koncerty v Ostrave a okolí v priebehu celého roka. Vznikol v roku 2007 ako študentská organizácia, ktorá voľne nadviazala na stredoškolský Komorní zbor EXIL pri Jazykovom gymnáziu Pavla Tigrida v Ostrave (2000–2007).
Spevácke zoskupenie získalo za dobu svojej existencie mnoho ocenení, najnovšie si do zbierky zaradilo 2. miesto na Intermationaler Chorwettbewerb 2019 Spittal/Drau v kategórii „ľudová pieseň“. Na Voce Magna 2018 vyhral APS kategórii „míešaných dospelých komorných zborov“ a celkovo se umiestil na druhom mieste v kategórii „dospelé zbory“ a postúpil tak medzi najlepšie spevácke telesá súťaže do Grand Prix, ktorú vyhral. Zvláštne ocenenie za dirigentský výkon si odniesol i Adam Sedlický. Na slovenské medzinárodnej súťaži Akademická Banská Bystrica 2017 zbor vyhral kategóriu komorných zborov, získal ocenenie za najlepšiu interpretáciu povinnej skladby a stal sa absolútnym víťazom celého festivalu. V máji 2017 sa APS zúčastnil medzinárodnej súťaže vo Varne v Bulharsku. Obsadil tretie miesto a špeciálne ocenenie pre nádejného mladého dirigenta. Na domácej scéne zvíťazil na Festivale zborového umenia Jihlava 2016, kde získal zlaté pásmo a stal sa absolútnym víťazom kategórie s povinnou skladbou.
APS naviazal spoluprácu s Orchestrom VŠB-TU Ostrava a usporiadal spoločný koncert v aule VŠB-TUO. Na festivale Festa Academica 2017 si zbor zaspieval medzi vybranými telesami v pražskom Rudolfíne.
Cantata (PL)
Akademický zbor Krakovskej technickej univerzity „Cantata“ bol založený v roku 1990. Zbor tvoria vysokoškoláci, absolventi a zamestnanci. Od februára 2001 zbor vedie Marta Stós.
Cantata interpretuje skladby pochádzajúce z rôznych období, od stredoveku až po súčasnosť. Je tu sakrálna i svetská hudba, ľudové piesne, koledy a gospel. Zbor spolupracuje s
orchestrami na veľkých projektoch, kde predvádza skvelé diela vážnej hudby vrátane diel Magnificat a Gloria od A. Vivaldiho, Korunovačné omše a Requiem od W.A. Mozarta.
Zbor sa zúčastňuje poľských a zahraničných festivalov a súťaží, má niekoľko úspechov (vrátane I. ceny na Medzinárodnom festivale akademických zborov „Universitas“ v ruskom
Ivanove (2003), „Zlatého pásma“ na XX. Festivale Adventných a vianočných kolied v Prahe, Česká republika (2010), 2 „Diploma d Oro na 10. ročníku festivalu Venezia in Musica v Lido Iesolo, Taliansko (2012), I. cena v kategórii akademických zborov na festivale „Cantio Lodziensis“-Poľsko (2017), II. cena na medzinárodnom festivale pravoslávnej hudby „Hajnówka 2020“ –Białystok Poľsko (2020). Zbor Cantata účinkoval v Poľsku i v zahraničí: v Rakúsku, Bulharsku, Českej republike, Francúzsku, Nemecku, Maďarsku, Taliansku, Rusku, na Slovensku a na Ukrajine. Zbor sa aktívne podieľa na krakovskom hudobnom živote. Na Alma Mater je ozdobou mnohých podujatí, od schôdzí Senátu až po Dni kultúry na univerzite.
HUDOBNÍ HOSTIA – FESTIVAL VOCE MAGNA 2019
Iuventus, gaude! (CZ)
Detský spevácky zbor ZUŠ Jablonec nad Nisou IUVENTUS, GAUDE! ( “Mládež, raduj sa!”) Vznikol v septembri 2005 a zahŕňa 5 zborových oddelení s celkovým počtom 190 detí.
• PUERI, GAUDETE! / Deti, radujte sa! / – 1. trieda ZŠ
• LIBERI, GAUDETE! – dievčatá / Deti, radujte sa! / – 2. a 3. trieda ZŠ
• DOMNI, GAUDETE! – chlapci – 2. – 6. trieda ZŠ
• AMICI, GAUDETE! / Kamaráti, radujte sa! / (Pred-koncertná prípravka) – od 4. triedy ZŠ
• IUVENTUS, GAUDE! / Mladosť, raduj sa! / (Koncertný zbor) – deti vo veku 11 – 18 rokov.
Od samotného vzniku organizuje IUVENTUS, GAUDE! pravidelné jesenné stretnutia s rôznymi inšpirujúcimi umelcami. V rokoch 2006 – 2018 sa stretával na improvizačných koncertoch s Jiřím Stivínem a Štěpánem Rakom, v nasledujúcich rokoch so zborom Hradišťan (2011), Musica Florea (spoločné prevedenie oratória Mesiáš 2012), kapelou Spirituál Kvintet (2013), huslistom Alexandrom Shonertom (2014) a organistom Přemyslom Kšicou (2016). V septembri 2017 účinkoval na spoločnom koncerte s huslistom Jaroslavom Svěceným.
V roku 2009 bol zbor vybraný na sprievode stretnutie pápeža Benedikta XVI. S deťmi pri jeho návšteve Prahy.
Na zborových olympiádach World Choir Games získal Iuventus, Gaude! už celkom 6 zlatých a 1 striebornú medailu – 2008 (Graz, Rakúsko), 2012 (Cincinnati, USA), 2014 (Riga, Lotyšsko) a naposledy 1 zlatú a 1 striebornú 2018 (Tshwane, Juhoafrická republika).
Ďalej vybojoval titul Majstra sveta zborového spevu 2011 (Graz, Rakúsko) a absolútne víťazstvo v Grand Prix – 2011 (Graz, Rakúsko) a 2016 (Toruň, Poľsko).
Za súťažné úspechy na zborových olympiádach World Choir Games bol UČPS menovaný Zborom roku 2012 a v roku 2016 pozvaný k usporiadaniu celovečerného koncertu na medzinárodnom hudobnom festivale Pražská jar.
Zbor pracuje pod vedením zbormajstra MgA. Tomáša Pospíšila, hlasovej poradkyni PaedDr. Aleny Tichej a za klavírneho sprievodu Mgr. Jany Liškovej Kvochovej.
Vocal Overdose (CZ)
Ako jedno z mála kvartiet v Českej republike sa rozhodli, že pôjdu cestou doteraz prehliadaného štýlu barbershopu. Aj keď je tento štýl v českých i slovenských končinách medzi bežnými poslucháčmi i v profesionálnych speváckych kruhoch takmer neznámym fenoménom, Vocal Overdose má so svojimi vystúpeniami úspech. Tým najväčším je víťazstvo v kategórii speváckych skupín na festivale Jirkovský Písňovar v roku 2018. Spomínaná súťaž dokázala kvartetu, že venovať sa barbershopu má význam a že je to správna cesta. V repertoári Vocal Overdose nie sú skladby z obdobia renesancie, baroka ani romantizmu. Festival Voce Magna ich privíta ako hostí. Svojím zameraním, zložením a interpretáciou prispejú ku spestreniu festivalového programu. Je možné ich vnímať ako inšpiráciu k založeniu barbershopového kvarteta či zboru.
IVAN FILIPOVIC Chamber Choir Zagreb (HR)
Komorný zbor IVAN FILIPOVIC Záhreb bol založený v roku 1998 a je jedným z najúspešnejších a cappella súborov v Chorvátsku. Vysoká hlasová a estetická úroveň ich vystúpení a špecifický komorný repertoár vysokej úrovne sú charakteristikami zboru od samého začiatku.
Aj keď je zbor amatérskym zoskupením, svoju oddanosť hudbe členovia reprezentujú aj na medzinárodných súťažiach, kde získali mnohé cenné ocenenia (Grand Prix na 14. medzinárodnej súťaži speváckych zborov vo Verone [Taliansko] 2003; Zlatá medaila na 3. olympijských hrách zborov v Brémach [Nemecko] 2004; Zlatá a strieborná medaila na 4. svetových zborových hrách, Xiamen [Čína] 2006; Grand Prix a Zlatý diplom na 2. Musica Sacra a Roma, Rím [Taliansko] 2007; Zlatá medaila na Medzinárodnom festivale a súťaži zborov v Istanbule v Istanbule [Turecko] 2011, ako aj vysoko cenené pochvaly a pozitívne recenzie.
V júni 2015 vystúpil zbor v sídle Valného zhromaždenia Spojených národov v New Yorku na oslave The Rhythms of One World 2015 International Choral Festival. Tento festival oslávil 70. výročie podpísania Charty OSN.
Zbor intenzívne koncertuje formou a cappella po celom Chorvátsku, ako aj v zahraničí (Rakúsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Čína, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Izrael, Taiwan, Turecko, Škótsko, Španielsko, USA atď.) ,
Z diapasónu veľkolepých koncertných aktivít zboru je dôležité spomenúť oratóriá: J. S. Bach Magnificat and Weihnachts-Oratorium, A. Bruckner Te Deum, D. Buxtehude Membra Jesu nostri, A. Campra Requiem, J. Gilles Requiem, G. F. Handel Dettingen Te Deum, M.-A. Charpentier In Nativitatem Domini canticum and Te Deum, J. Haydn The Creation, W. A. Mozart Mass in C-minor and Requiem, A. Vivaldi Gloria, G. Mahler Symphony of a Thousand…
V roku 2003 vydal zbor CD s názvom „a cappella“. Hudba tu zaznamenaná je živým obrazom zvukovej a repertoárovej identity zboru – predstavenia starej a súčasnej hudby zjednotené hrejivým komorným zvukom.
V roku 2010 vydal zbor svoje druhé CD a DVD s názvom „Dieterich Buxtehude: Membra Jesu nostri“ a v roku 2013 aj tretie CD / DVD a tiež hudobná kniha „Praizvedbe u HAZU“ – Súčasná zborová hudba založená na tradičných chorvátskych témach.
www.kzif.hr
Goran Jerkovic (1968) – dirigent, hudobný pedagóg a manažér. Je zakladateľom a umeleckým riaditeľom Komorného zboru “Ivan Filipovic”. V roku 1993 ukončil štúdium na Záhrebskej hudobnej akadémii (B.A., Teória hudby) a svoje vedomosti si zdokonalil na Letnej akadémii zborového dirigovania vo Wernigerode (Nemecko) u prof. Jerry Jordan D.A. (USA) a Gábor Hollerung (Maďarsko), pokračoval na niekoľkých workshopoch s poprednými umelcami: Peter Phillips, The King’s Singers, Alastair Hume, Mitchell Sandler, Katalin Kiss, Klaus-Jürgen Etzold, Mats Nilsson atď. Absolvoval dirigovanie s Jonom Washburnom na Národnom dirigentskom sympóziu (Vancouver, Kanada), ktorého vyvrcholením bolo jeho dirigovanie renomovaného profesionálneho zboru “Vancouver Chamber Choir”
Dirigoval rôzne spevácke zbory, učil hudbu a pracoval ako hudobný spolupracovník a producent v Chorvátskom kultúrnom zhromaždení a Symfonickom orchestri chorvátskej armády. Pôsobí tiež ako lektor a koordinátor na seminároch pre zborových dirigentov v Chorvátsku.
Medzinárodné štipendium získal na Musica Mundi Choral Academy. Ako dirigent zboru Ivan Filipovič získal mnoho chorvátskych (Záhreb, Split) a medzinárodných ocenení (Istanbul, Rómovia, Xiamen, Brémy, Verona, Budapešť …).
Ako dirigent Goran Jerković venoval veľkú pozornosť literatúre zborov a cappella, pričom osobitnú pozornosť venoval výberu programov a zborovému zvuku. Okrem mnohých koncertov a súťaží v Chorvátsku a zahraničí by sme chceli spomenúť niektoré významné podujatia, ako napríklad koncertné turné v Izraeli a na Taiwane, spolu s niektorými veľmi zaujímavými a hodnotnými tematickými koncertmi (Spiritual a cappella music by old and modern masters; Zagreb Baroque Festival – Croatian and Italian a cappella music, cycle Cantabile – Croatian choral music, Orthodox music etc.).
Okrem toho je pán Jerković uznávaným znalcom a interpretom tzv. Starej hudby. V niektorých nedávnych projektoch predstavil oratóriá, ktoré ešte v Chorvátsku neodzneli, ako napríklad Händelovo oratórium Dettingen Te Deum, s Barrocade Israeli Baroque Collective na udalosti s názvom Varaždin Baroque Evenings a Buxtehudove kantáty Membra Jesu nostri. Predstavil tiež chorvátskej verejnosti diela súčasných amerických skladateľov – Morten Lauridsen: Lux Aeterna (pre zbor a komorný orchester), Ola Gjeilo: Sunrise Mass (pre zbor a sláčikový orchester), ako aj mnoho a cappella piesní toho istého autora a svetoznámeho Erica Whitacre.