Hudobní hostia 2022
Miešaný zbor Prelude Budapešť (HU)
Spevácky zbor, ktorý pôsobí pri Univerzite Corvinus v Budapešti, vznikol v roku 1950 pod názvom Chorus Oeconomicus. Zbor tvorili študenti univerzity, prvým dirigentom bol István Mátrai, v tom čase takisto študent univerzity. Od svojho vzniku sa zbor aktívne zúčastňuje zborového života, festivalov, súťaží, buduje si medzinárodné kontakty.
Zbor následne viedli osobnosti ako Mihály Tóth, Albert B. Pódor, Mihály Szári a József G. Horváth. Po zborovej prestávke od roku 1988 sa činnosť obnovila v roku 1991 pod novým názvom Prelude pod vedením súčasného dirigenta Sándora Kabdebó-a.
V rokoch 1996 a 2000 zbor Prelud získal 3. miesto na Medzinárodnej zborovej súťaži Bélu Bartóka v Debrecíne v kategórii miešaných zborov a roku 2004 tamtiež v kategórii ženských zborov. V roku 1999 v Špitali /Nemecko/ na Medzinárodnej zborovej súťaži získali tretie miesto. Medzi úspechy zboru patrí 2.miesto na Medzinárodnej zborovej súťaži v Budapešti v roku 1999. Zbor sa hrdí víťazstvom na V. medzinárodnom festivale Zoltána Kodálya v roku 2009. Posledným veľkým úspechom je 3. miesto na XV. Zborovom festivale v Neuchateli /Švajčiarsko/. Okrem súťaží sa zbor zúčastňoval festivalov v Kolozsvári, Kragujevaci, Viedni, Autune či Nyíregyházi.
Veľký dôraz kladie spevácky zbor Prelud na koncertnú činnosť, naštudovali diela ako Vivaldi: Gloria, Händel: Mesiáš, Purcell: Dido a Aeneas, Mozart: Requiem, Liszt: Via Crucis, Beethoven: Omša C-dur, Verdi: Requiem, Gluck: Orfeusz a Euridika, Faure: Requiem. V roku 2002 zbor vydal svoj prvý CD nosič. Prelude mimo speváckych aktivít má bohatý spoločný program, členovia zboru chodia spolu na túry, do divadla, na futbalové zápasy, organizujú plesy a zúčastňujú sa svadieb svojich spevákov.
Miešaný spevácky zbor PUNKT (CZ)
Miešaný spevácky zbor PUNKT vznikol zo študentskej iniciatívy v jeseni 2014 s cieľom interpretovať skladby študentov pražského konzervatória. Jeho zakladateľmi sú Jiří Trtík a Alena Jelínková, ktorá zbor vedie dodnes. Zbor vystupuje na školských akciách a koncertuje v Českej republike.
Od roku 2017 sa Punkt úspešne zúčastňuje na rôznych súťažiach. Stal sa absolútnym víťazom Festivalu zborového umenia v Jihlave (2017), na festivale Opava cantat dostal tri zvláštne ceny (2017) a v tom istom roku vystúpil na oslavách výročia Nežnej revolúcie v senáte a Dvořákovej sieni Rudolfína.Na medzinárodnej zborovej súťaži „Zlatna vila“ v Bosne a Hercegovine (2018) získal absolútne víťazstvo a cenu za renesančnú a duchovnú skladbu. Prvé miesto obsadili na „International Choir Contest“ v belgickom Genku (2019) a následne získal zlaté pásmo na „Praga cantat“ so zvláštnymi cenami za interpretáciu skladby M-dada-Z Lukáša Janaty a za dirigovanie Alene Jelínkovej
Počas svojho pôsobenia si PUNKT zaspieval v významným zborom Chanticleer z USA a vystúpil v Nórsku.
Zbor sa zameriava najmä na súčasnú hudbu, stále plní zámer podpory študentov kompozície a zaujíma sa o experimentálne poňatie zborovej tvorby.
Educatus (PL)
Miešaný zbor Educatus Pedagogickej univerzity v Krakove začal svoju činnosť v apríli 2000 z iniciatívy prof. Adama Korzeniowského, ktorý je doteraz dirigentom a umeleckým vedúcim zboru. Educatus je nielen akademickým kolektívom, ale aj skupinou priateľov s vášňou pre hudbu, ktorá prekvitá vďaka úžasnej atmosfére, ktorú vytvára dirigent a členovia.
Educatus interpretuje zborovú hudbu rôznych epoch a štýlov. So cťou reprezentuje univerzitu na rôznych festivaloch, súťažiach a koncertoch v Poľsku aj v zahraničí.
Počas 17 rokov fungovania sa Educatus spolu so Symfonickým orchestrom Poľského národného rozhlasu a Orchestrom Krakovskej opery zúčastnil na koncertoch Vivat Academia, Vivat Musica! Okrem toho sa zúčastnil na Educational Concerts a koncertoval na piatich ročníkoch Krakovského stretnutia akademických zborov. Pre zbor bolo obrovskou cťou, že bol pozvaný vystúpiť počas poslednej, siedmej pastoračnej návštevy pápeža Jána Pavla II. v Poľsku v roku 2002. Educatus sa zúčastnil aj na ďalších ročníkoch Festivalu vedy v Krakove a tematických koncertoch v rámci každoročnej Noci knižníc. Okrem toho sa v roku 2001 zúčastnil na Medzinárodnom vyšehradskom projekte v Olomouci (Česká republika). Zúčastnila sa aj na Medzinárodnom vedeckom fóre Poľsko-Ukrajina v soľnej bani "Wieliczka".
Počas svojej 17- ročnej existencie zbor získal množstvo ocenení, zúčastnil sa súťaží v Poľsku aj v zahraničí. Grécko, Španielsko, Bulharsko, Švédsko, Nórsko, Dánsko, Nemecko, Švajčiarsko, Taliansko, Litva, Slovensko, Česká republika, Francúzsko sú miesta, ktoré sme navštívili a kde sme sa mohli podeliť o našu vášeň s ostatnými, ale hlavne zbierať spomienky a získavať skúsenosti, ktoré prekvitajú v každej ďalšej umeleckej sezóne.
Dúfame, že nasledujúce roky budú rovnako priaznivé a bohaté na zážitky. Spoločná vášeň, ktorou je láska k hudbe, nám umožňuje veriť, že to, čo robíme, má hlboký zmysel a teší nielen nás, ale aj našich poslucháčov.
Činnosť zboru prerušila pandémia Covid 19. Dnes je ženský zbor Educatus, ktorý po pandémii začal nacvičovať, nástupcom pôvodne miešaného zboru.
Ad una Corda (SK)
Pezinský chrámový zbor Ad Una Corda vznikol v novembri 1867 pôvodne ako Spevácky spolok v Pezinku. Po prvej svetovej vojne sa pod vedením národného umelca Eugena Suchoňa rozšíril na miešaný zbor. V priebehu 50. a 60. rokov 20. storočia bola aktivita zboru tlmená v dôsledku rastúceho komunistického protináboženského útlaku. Od roku 1995 nesie zbor názov Ad Una Corda. V súčasnosti sa zbor venuje predovšetkým interpretácii klasickej i modernej chrámovej hudby. Participuje na mnohých aktivitách, najmä súťažiach, festivaloch a koncertoch. Jeho pozoruhodné kvality potvrdzuje aj päť 1. miest na medzinárodných zborových súťažiach v Olomouci (1998), na Malte (2002), v Banskej Bystrici (2008), v kanadskom Powell River (2018), v Žiline (2018), ako aj Zlaté pásmo na medzinárodnej súťaži Musica Sacra v Bratislave (2007), či množstvo ďalších ocenení na súťažiach v Portugalsku, Estónsku, Francúzsku či Dánsku. Koncertoval v 15 európskych krajinách, Izraeli, USA i v Kanade. Účinkuje pri významných cirkevných slávnostiach a na festivaloch vážnej hudby (Bratislavské hudobné slávnosti, Musica sacra v Nitre, Cyrilometodské dni v Terchovej, Festival sakrálneho umenia v Košiciach a i.) či projektoch (tanečné divadlo Everest pre balet Slovenského národného divadla). O neobvyklej komunikatívnej schopnosti zboru počas vystúpení svedčí aj samostatný koncert na festivale Bažant Pohoda 2008. Spolupracoval s profesionálnymi orchestrálnymi telesami ako Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Slovenský komorný orchester, Musica Aeterna, Solamente naturali, Orchester ľudových nástrojov OĽUN, Pärnu City Orchestra, ďalej s neprofesionálnymi telesami ako Komorný orchester Technik a Trnavský komorný orchester. Na svojom konte má zbor 2 profilové CD (Ad Una Corda, 1999, Te Deum Laudamus, 2006) a verejné nahrávky pre Slovenský rozhlas. Zbor z vlastnej iniciatívy organizuje rad koncertných cyklov (Salve Musica Slovaca, Pax Christi, Musica Pasqua) a hudobných benefičných projektov (Cesty k sebe, Organissimo). Za svoju aktívnu činnosť bol zbor v roku 2000 ocenený Mestom Pezinok a v roku 2005 Bratislavským samosprávnym krajom. Na konci radu dirigentov formujúcich po desaťročia toto teleso je Marián Šipoš.
V aktuálnej sezóne 2021/2022 zbor uviedol v Pezinku Mozartove Requiem (nad koncertom prevzala záštitu prezidentka SR Zuzana Čaputová), premiéru skladby In Festo Domini Nostri slovenského skladateľa Mirka Krajčiho, ktorý dielo napísal na objednávku zboru Ad Una Corda k výročiu úmrtia významného pezinského rodáka – dirigenta a skladateľa Ľudovíta Rajtera. Minulý týždeň zbor hosťoval na veľkonočných koncertoch Štátneho komorného orchestra Žilina, kde pod taktovkou Olivera Dohnányiho uviedli Beethovenove oratórium Kristus na hore Olivovej. Aktuálne sa zbor pripravuje na vystúpenie na medzinárodnom festivale zborového umenia Žilina Voce Magna , ktoré ho čaká v máji.
Kysuca (SK)
Miešaný spevácky zbor Kysuca vznikol v roku 1977. Od svojho vzniku pracuje pri Mestskom kultúrnom stredisku – dnes KIC mesta Čadca. Najväčší podiel na vzniku tohto významného telesa mali p. Emil Helienek, prof. Vojtech Didi a Mgr. Pavol Kužma.
Zakladajúcim dirigentom MSZ Kysuca bol profesor brnenského konzervatória Petr Fiala, ktorému asistoval prof. Vojtech Didi. Na prelome rokov 1986/87 prevzal funkciu dirigenta a umeleckého vedúceho MSZ Kysuca Mgr. art. Pavol Procházka ArtD. Dirigentskú taktovku po ňom prevzal jeho syn Mgr. art. Ján Procházka. Od roku 2019 je dirigentom a umeleckým vedúcim zboru Mgr. art. Tomáš Vrškový.
MSZ Kysuca uskutočnil veľký počet koncertných vystúpení v rôznych mestách Slovenska a Česka a koncertoval v Bulharsku, Nemecku, Španielsku, Francúzsku, Rakúsku, Poľsku, Taliansku, Anglicku a na Malte. Pravidelne získaval vzácne ocenenia na medzinárodných súťažiach a festivaloch.
Zbor úzko spolupracuje s talianskymi zbormi Canta Con Noi a Coro Maddalene a najmä s Kysuckým komorným orchestrom mesta Čadca, s ktorým pravidelne vystupuje na vianočných a veľkonočných koncertoch v meste Čadca.
Cantica (SK)
antica Collegium musicum Martin bol založený vo februári 1991. Prvým dirigentom bol Božidar Vongrej. V roku 1994 sa ujíma dirigovania Štefan Sedlický a hneď v r. 1995 získava zbor prvenstvo na celoštátnej súťaži komorných zborov vo Vranove nad Topľou a v r. 1996 v Dunajskej Strede. Zbor podnikol sériu koncertov v Nemecku, Rakúsku, Poľsku, San Marine, Paríži, Srbsku a v Hoogeveene (Holandsko) aj pred holandskou kráľovnou Beatrix. V roku 2007 zbor koncertoval v Bazilike Svätého Petra i na audiencii pápeža Benedikta XVI. V roku 2009 absolvoval sériu koncertov pod vedením Petra Breinera. V spolupráci s ŠKO Žilina a inými orchestrami zbor naštudoval množstvo závažných vokálno-inštrumentálnych diel, napr. Omšu D-dur (Antonín Dvořák), Requiem (W. A. Mozart), Missa assumpta est Maria (M. A. Charpentier), Veľkonočné oratórium (J. S. Bach), Mesiáš (G. F. Händel), Missa Sancti Cyrilli et Methodii (M. Haydn), Korunovačná omša (W. A. Mozart) a iné. K úspechom zboru patria ocenenia na medzinárodných súťažiach v Banskej Bystrici, Jihlave, Vlachovom Březí a v Prahe, v Pattayi (Thajsko) a Baia Mare (Rumunsko). K posledným úspechom patria dve zlaté pásma na festivale Canco Mediterrania v Lloret de Mar a Barcelone a zlatá medaila zo svetovej zborovej olympiády v juhoafrickom meste Tshwane v kategórii Sacred music a capella. Cantica vydala doteraz štyri profilové CD nosiče (1998, 2002, 2011, 2016).
Hudobných hostí minulých ročníkov nájdete v archíve.